'Hatırlatma dozu' uyarısı: Türkiye'de üçüncü doz aşılamaya ilgi nasıl?

İstanbul Tabip Odası Genel Sekreteri Osman Küçükosmanoğlu, “Aşıyı ilk yaptıran grup kararlı bir şekilde hatırlatma dozunu yaptırıyor. İlk aşı yapılan 65 yaş üzeri grup hatırlatma dozuna yüksek ilgi gösteriyor” dedi.

Yayınlanma Tarihi: 22.12.2021 12:38
Değiştirme Tarihi: 22.12.2021 12:38
'Hatırlatma dozu' uyarısı: Türkiye'de üçüncü doz aşılamaya ilgi nasıl?

Türkiye’de Omicron varyantının görülmesiyle, hatırlatma dozu randevuları erkene çekildi. Bu kararla birlikte hastanelerde kuyruklar oluşmaya başladı. İstanbul Tabip Odası (İTO) Osman Küçükosmanoğlu, şu an aşı olan grubun ilk dozlardaki erken aşılananlar olduğunu belirtti.

İLK YAPTIRAN GRUP KARARLI

Cumhuriyet'ten Sarp Sağkal'ın haberine göre Küçükosmaoğlu, “Aşıyı ilk yaptıran grup kararlı bir şekilde hatırlatma dozunu yaptırıyor. Hastanelerdeki kuyrukları onlar oluşturuyor. Ama maalesef aşılanmayı ulaştıramadığımız gruba ulaşmada hâlâ sorun yaşıyoruz. 18 yaş altına aşılamanın inmesini önermiştik, burada büyük bir boşluk var ve bu grup da hastalığın yayılmasında önemli bir etken. İlk aşı yapılan 65 yaş üzeri grup ise hatırlatma dozuna yüksek ilgi gösteriyor” dedi. 

REHAVET YARATIYOR

Sağlık Bakanlığı’nın iki doz üzerinden paylaştığı aşılama haritasının “rehavet yarattığını” belirten Küçükosmanoğlu, “Artık bu renkli haritaların salgın yönetiminde bir anlamı yok” yorumunu yaptı.

İlgili Sayfalar: Playlist