'Çok büyük bir hata yaptık' diyen Prof. Dr. Mehmet Ceyhan'dan dikkat çeken sözler

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, katıldığı televizyon programında koronavirüs vaka sayılarındaki artış ve vefat sayılarıyla ilgili konuştu. Mehmet Ceyhan, mart ayıyla ilgili olarak 'Çok büyük bir hata yaptık' ifadelerini kullanırken, bu hatanın bedelinin çok sayıda ölümle ödendiğinin altını çizdi. Ceyhan, 'Yeni önlemler alınmalı, kısıtlamalar gelmedi derken biz tam tersini yaptık' dedi. 

Yayınlanma Tarihi: 22.04.2021 14:13
Değiştirme Tarihi: 22.04.2021 14:15
'Çok büyük bir hata yaptık' diyen Prof. Dr. Mehmet Ceyhan'dan dikkat çeken sözler

Katıldığı televizyon programında koronavirüs salgınıyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Prof. Dr. Mehmet Ceyhan önemli açıklamalara imza attı. Aşılamanın önemine vurgu yapan Ceyhan, 'aşının etkisini toplumun yüzde 70'i aşılandığında görüyoruz' ifadelerini kullandı. 

Ceyhan, "İnsanlarda tek doz aşı dendiğine göre bir koruyucu özelliği vardır gibi bir algı oluşuyor. Hiç böyle bir şey yok. Ancak yüzde 20-25 koruyabiliyor. Bizim için önemli olan iki doz aşısını yaptırmış insan sayısı ve toplumdaki oranı. Henüz daha yüzde 10'unda bile değiliz" ifadelerini kullandı.

'BİR TANE BİLE HASTA ALACAK YERİMİZ YOK'
Prof. Dr. Ceyhan, daha önceki dönemlere kıyasla daha ciddi bir durumla karşı karşıya olunduğunu belirtti ve şunları ifade etti:

"Tek silahımız devletin alması gereken önlemler ve bireysel önlemler. Devletin alması gereken önlemlerin geçtiğimiz ilkbahar ile kıyaslarsanız şu andaki önlemleri ne kadar hafif olduğunu, ne kadar vaka sayısını önlemede yetersiz olduğunu görürsünüz zaten. Bizim yetişkin hastanelerinde ölüm oranlarının daha düşük gibi düşünüyorsunuz. Örneğin çocuklarda, benim çalıştığım hastane Hacettepe'de tamamen doluyuz. Kovid yatakları da dolu, yoğun bakım yatakları da dolu, bir tane bile hasta alacak yerimiz yok. Daha önceki iki artış dönemine göre şimdi daha ciddi bir sorunla karşı karşıyayız."

'MART AYINDA ÇOK BÜYÜK HATA YAPTIK'

Ceyhan, koronavirüs ile mücadelede eksik yönlere dikkat çekti ve "Mart ayında çok büyük bir hata yaptık ve bedelini çok sayıda ölümle ödedik. Mart ayında 5 bin 10 binlere çıktığı zaman günlük vaka sayısı, ben şunu bekliyordum; yeni önlemler alınmalı, kısıtlamalar gelmeli derken biz tam tersini yaptık. Okulları açtık, yasakları kaldırdık. Bu yolla salgınla nasıl başa çıkacaktık? Bunu 60 bini geçen vaka sayıları ile işte 300'ün üzerindeki ölüm sayıları ile ödüyoruz" dedi.