'Çakma altın' olarak adlandırılan Suriye altınına dikkat!

'Çakma altın' olarak adlandırılan Suriye altını, özellikle düğünlerde hediye olarak takılmaya başlandı. Bu altını gerçeğinden ayırt etmenin zor olduğunu söyleyen uzmanlar, dikkat edilmesi gereken noktaları anlattı.

Yayınlanma Tarihi: 23.06.2020 09:24
Değiştirme Tarihi: 23.06.2020 09:25
'Çakma altın' olarak adlandırılan Suriye altınına dikkat!

Altın fiyatlarının rekorlar kırması alım gücünü de daralttı. Hal böyle olunca vatandaşlar da 'çakma altın' olarak bilinen ve fiyatı 10 ila 50 lira arasında değişen Suriye altınına rağbet göstermeye başladı. Özellikle düğünlerde hediye olarak takılan bu altınları gerçeğinden ayırt etmek oldukça zor. Konuyla ilgili uyarılarda bulunan Kuyumcu Bülent Dalyan, "Maddi durumu elverişli olmayan kişiler 'elleri boş kalmasın' diyerek gelin ve damada sahte altın takıyor. Tabi çiftlerin bunu ilk bakışta anlaması çok zor. Firmamıza geldiklerinde takılan altının sahte olduğu ortaya çıkıyor" diye konuştu. 

İŞİN SIRRINI ANLATTI...

Dalyan, gerçek altınla Suriye altını arasındaki farkları şu sözlerle anlattı: "Sahte altını gerçek altından ayıran en belirgin özelliği rengi ve hafifliği. Sahte altına yakından bakıldığında üzerindeki işçilik kendini belli eder. En ayırt edici özelliği ise koyu sarı rengidir. Eline aldığında diğer altınlara göre hafif kalır. Bir de üzerine herhangi bir metal ile kazınırsa boyası kalkar. Gerçek altın ne kadar kazınırsa kazınsın özelliğini kaybetmez" bilgilerini paylaştı. 

İMİTASYONA TALEP ARTIYOR

İmitasyon ürünler ve Suriye altını satışı da yapılan bir iş yerinde çalışan Gamze Taraca, takıcı ve tezgahlarda 10 ila 50 lira arasında satılan imitasyon altınlara talebin çok yüksek olduğunu söyledi. (DHA)