'Büyük İstanbul depremine yaklaşıyoruz' diyen Prof. Dr. Süleyman Pampal: Önümüzdeki 10 yıl içinde olabilir

İstanbul depremi ne zaman olacak? Son dakika haberine göre, çarpıcı açıklama Prof. Dr. Süleyman Pampal'dan geldi. Pampal, büyük İstanbul depremine yaklaştığımızı ifade etti. 1999 depreminin üzerinden 21 yıl geçtiğini söyleyen Pampal, büyük depremin önümüzdeki 10 yıl içinde gerçekleşmesinin mümkün olduğunu belirtti. Süleyman Pampal, '"1999'dan sonra 21 yıl geçti. Bu yüzde 65 olan ihtimal 70'e çıktı, 75'e çıktı 80'e çıkıyor. Yani yaklaşıyoruz. Önümüzdeki 10 yıl içinde olması tabi ki mümkün, 10 yıla kalmayabilir, 10 yılı geçebilir de. Ama dediğim gibi ilk olacak deprem Batı Marmara'da yani Marmara denizinin ortalarında bekleniyor" diye konuştu.

Yayınlanma Tarihi: 20.09.2020 11:12
Değiştirme Tarihi: 20.09.2020 11:12
'Büyük İstanbul depremine yaklaşıyoruz' diyen Prof. Dr. Süleyman Pampal: Önümüzdeki 10 yıl içinde olabilir

Gazi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Süleyman Pampal'dan son dakika İstanbul depremi açıklaması geldi. Türkiye'de yüzyıllardır depremlerin meydana geldiğini söyleyen Pampal, Kuzey Anadolu Fay hattının güney kolunun çeşitli bölgelerinde 1953, 1964 ve 1999’da deprem olduğunu hatırlatan Pampal, fay hattının Marmara'nın içine doğru kırıldığını belirtti. Marmara Fayı'nın ortalarında sismik boşluk oluştuğunu ve boşluğun henüz kırılmadığını aktaran Pampal, Kuzey Anadolu Fayı üzerinde meydana gelecek depremin ilk olarak Marmara açıklarında olacağını belirtti.

Bu fay hattının Silivri açıklarında 7- 7.5 buçuk büyüklüğünde depreme neden olacağını ifade eden Pampal, "Deniz altında yapılan çalışmalarla bu fay iyi tanımlandı. Bu fayın bir özelliği daha var, hiç hareket etmiyor, kilitli bir fay. Yani deformasyon hiç olmuyor, yıllık hareketlerle daha fazla enerji birikiyor. O nedenle burada 7'nin üstünde bir deprem olması sürpriz olmayacaktır" dedi.

BÜYÜK İSTANBUL İÇİN ÖNÜMÜZDEKİ 10 YILI İŞARET ETTİ

Prof. Dr. Süleyman Pampal, 1999 depreminden sonraki 30 yıl içinde büyük depremin olma olasılığının yüzde 60-65 olarak hesaplandığını söyledi. Depremin üzerinden 21 yıl geçtiğini söyleyen Pampal, bu ihtimalin de 65'ten 70, 75'e çıktığının altını çiziyor. 

Pampal, büyük deprem için önümüzdeki 10 yılı işaret etti ve şunları söyledi: Önümüzdeki 10 yıl içinde olması tabi ki mümkün, 10 yıla kalmayabilir, 10 yılı geçebilir de. Ama dediğim gibi ilk olacak deprem Batı Marmara'da yani Marmara denizinin ortalarında bekleniyor" diye konuştu.

Ankara'nın ciddi bir tehlike altında olduğunu söyleyen Pampal, 'Ankara'da deprem olmaz' düşüncesinin de yanlış olduğunu ve son derece yüksek deprem riskinin mevcut olduğunu belirtiyor.

Pampal, Tuz Gölü Fayı'nın Ankara Haymana'ya kadar uzandığını ifade ederek, bu fayın Ankara ve çevre iller için büyük risk oluşturduğunu aktardı. Pampal, "Ankara ciddi tehlike altında. Ankara'da deprem olmaz, deprem riski düşük zannediliyor, aslında son derece yüksek deprem tehlikesi altında olduğunu, risklerin daha da büyük olduğunu bilmemiz gerekiyor" dedi.
Kaynak: DHA

Etiketler: istabul depremi