'Birkaç hafta içerisinde vaka sayıları artabilir' diyen Bilim Kurulu üyesinden İstanbul uyarısı

im Kurulu üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, geçtiğimiz günlerde Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın Ankara'da vaka artışlarıyla ilgili yaptığı açıkalamayı hatırlatarak, "Ankara'da vaka sayıları İstanbul'un 2 katı gibi görünse de İstanbul'a Anadolu'dan dönüşlerin başlamasıyla önümüzdeki birkaç hafta içerisinde vaka sayılarının artma ihtimali var." dedi. 

Yayınlanma Tarihi: 11.09.2020 12:31
Değiştirme Tarihi: 11.09.2020 12:33
'Birkaç hafta içerisinde vaka sayıları artabilir' diyen Bilim Kurulu üyesinden İstanbul uyarısı

Ankara'daki vaka artışlarının Ankara'nın konumuyla ilintilendiren Kayıpmaz, Türkiye'nin merkezinde yer alan Ankara'nın konumu itibarıyla diğer illerle bağlantısının bulunduğunu, yaz tatili için tatil beldelerine ve memleketlerine gidenlerin dönmesiyle Ankara'da vaka sayılarında artışların yaşandığını söyledi. 

Koronavirüs salgını nedeniyle uygulanan yasakların 1 Haziran itibariyle yerini normalleşme sürecine bırakmasıyla birlikte, kurallara sıkı sıkıya uyan Ankara'nın, bu tarih sonrası tedbirleri kenara bıraktığını söyledi. 

SALGINI MERKEZ ÜSSÜ ANKARA MI OLDU?

Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, koronavirüs salgının ülkemizdek durumunu ve salgının Ankara'daki durumunu da değerlendirdi. 

Ankara'daki vaka artışlarıyla ilgili uyarıda bulunana Kayıpmaz, şu anda Ankara'nın salgının merkez üssü olduğunu söyledi. Kayıpmaz ayrıca, Ankara'da vaka sayılarının İstanbul'un 2 katı olmasının ileriki dönemde değişeceğini söyledi. 

Afşin Emre Kayıpmaz'ın sözleri şu şekilde: 

Ankara'da vaka sayıları İstanbul'un 2 katı gibi görünse de İstanbul'a Anadolu'dan dönüşlerin başlamasıyla önümüzdeki birkaç hafta içerisinde vaka sayılarının artma ihtimali var. Bu ihtimalin önüne geçebilmekte yine bizim elimizde. Memleketlerinden ve tatil yörelerinden İstanbul'a dönen insanlar bir miktar daha kurallara uymaya devam edecek. Mümkün olduğunca evde kalacak. Sosyalleşme kısıtlanmadığı takdirde biz diğer illerimizde de aynı tehlikeyle karşı karşıyayız."

 

Etiketler: koronavirüs - istanbul