'Bana teşkilatın numarasını verin' diyerek gündem olan kuryenin 5 yıl hapsi istendi

İstanbul Tuzla'da koronavirüs tedbirleri kapsamında maske denetimi yapan polis ekipleri, maskesiz şekilde hareket halinde olan kuryeyi durdurup kimliğini istemiş, sonrasında yaşanan tartışma sonucu polis ekipleri ile kurye arasında tartışma yaşanmıştı. “Bana teşkilatın numarasını verin, eniştemin numarasını gönderin” diyerek bir anda Türkiye'nin gündemine oturan kurye Cihan Aksu'nun “kamu görevlisine görevini yaptırmamak için direnme” suçundan 5 yıl 3 aya kadar hapsi istendi. Aksu, yaptığı savunmada teşkilattan kastının ailesinin ve arkadaşlarının olduğunu belirtti. 

Yayınlanma Tarihi: 12.10.2020 14:52
Değiştirme Tarihi: 12.10.2020 14:52

Tuzla'da maske takmayıp polise direnen ve bu sırada aralarında itiş kakış yaşanan kurye Cihan Aksu, bu sırada kurduğu cümlelerle bir anda gündem olmuştu. 19 Eylül 2020 tarihinde yapılan denetimler sırasında durdurulan Cihan Aksu,  kimliğini isteyen polisleri ‘sen zor kullan, o zaman görüşürüz’ diyerek tehdit etmişti. 

Telefonla konuştuğu kişiye ise "Bana teşkilatın numarasını verin, eniştemin numarasını gönderin’ demesi Türkiye’nin gündemine oturmuştu. Görüntülerin ortaya çıkmasının ardından gözaltına alınan ve adli kontrol şartıyla serbest bırakılan şüpheli Aksu hakkında yürütülen soruşturma tamamlandı. 

Cihan Aksu'nun maske takmadığı için durdurulduğu, kimlik vermek istememesi ve vermediği iddianamede yer aldı. Ayrıca polis memurları H.O. M.A ve Ö.A.'nın Cihan Aksu'ya, kimlik vermemesi halinde zor kullanılacağı ve para cezası uygulanacağı da iddianamede yer alan bir başka detay olarak göze çarptı. 

TEŞKİLATIN VE ENİŞTESİNİN NUMARASINI İSTEMİŞTİ

Bunun üzerine şüphelinin polis memurlarına yönelik görevlerini engelleme maksadıyla "Sen zor kullan o zaman görüşürüz, bana ceza kesemezsin" şeklinde sözlerle tehdit ettiği anlatıldı. Daha sonra o an aklına gelen kardeşini aradığı telefon görüşmesinde "Teşkilatın numarasını gönderin bana ya eniştemin numarasını gönderin" şeklinde sözlerle tehdit ederek polis memurlarına direndiği vurgulandı. Şüpheli Cihan Aksu’nun savunmasında teşkilattan kastının ailesi ve arkadaşlarının olduğunu belirterek, tehdit kastının olmadığını söylediği belirtildi.

5 YIL 3 AYA KADAR HAPİS İSTEMİ

İddianamede şüpheli Aksu’nun “zincirleme şekilde kamu görevlisine görevini yaptırmamak için direnme” suçundan 7 ay 15 günden 5 yıl 3 aya kadar hapisle cezalandırılması talep edildi. İddianame gönderildiği Anadolu 46. Asliye Ceza Mahkemesince kabul edildi. Şüphelinin yargılanmasına önümüzdeki günlerde başlanacak.

Kaynak: DHA