'Asla ve asla önermiyoruz' diyen Bilim Kurulu Üyesi Seçil Özkan'dan çarpıcı 'Gümüş suyu' açıklaması

Sebze ve meyvelerin gümüş suyuyla yıkanması söylentilerine ilişkin konuşan Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Seçil Özkan, 'Asla ve asla önermiyoruz' diyerek, bu açıklamaların ve tavsiyelerin yanlış olduğunun altını çizdi. Bu uygulamaların bize nasıl bir zarar vereceğini bilmiyoruz diyen Prof. Dr. Seçil Özkan, bu konuyla ilgili iddialara da açıklık getirdi.

Yayınlanma Tarihi: 23.05.2020 10:29
Değiştirme Tarihi: 23.05.2020 10:29
'Asla ve asla önermiyoruz' diyen Bilim Kurulu Üyesi Seçil Özkan'dan çarpıcı 'Gümüş suyu' açıklaması

Gümüş suyu koronavirüsü öldürür mü? Koronavirüse karşı etkili mi? Bu sorulara cevap niteliğinde açıklamalar Prof. Dr. Seçil Özkan'dan geldi. Sebze ve meyvelerde, gümüş suyu ile temizlemenin önerilmediğini söyleyen Özkan, 'Kesinlikle kullanmayın' dedi.

İşe yarayacağını düşünerek böyle bir yola başvurulmasının bizim için ağır sonuçlar olabileceğini dile getiren Seçil Özkan, gelecek zararı bilemeyiz diyerek 'asla ve asla önermiyoruz' dedi.

 

Koronavirüs salgını sonrası kişisel hijyenn çok önemli olduğunu ifade eden Prof. Dr. Seçil Özkan, el, çevre ve tüketilen gıda hijyenine önem verirken, kendi sağlığımıza da zarar vermeyecek şekilde hareket etmemiz gerektiğii belirtti ve ekledi: Sebze meyvelerinizi gümüş suyuyla yıkayın' gibi söylemler kesinlikle yanlıştır.

Yer alan söylentilerin gümüşün antibakteriyel özelliklerinin olduğu yönünde olduğunu söyleyen Seçil Özkan, bunu yiyeceklerimizi dezenfekte etmek için kullanır ve tüketirsek sindirim sistemimizde ağır tahribat yaratabileceğini kaydetti.

Pandemi sürecinin ilk gününden bu yana herkesin söylediği gibi meyve ve sebzeler bol su ile yıkamamız gerektiğini söyleyen Seçil Özkan, suda beklettiğimiz meyve sebzelerin içine sirke de koyabileceğimizi ve bu şekilde bekletebileceğimizi dile getirdi.