İtalyan basınında gündem Türkiye-Hırvatistan maçı!

Yayınlanma Tarihi: 13.06.2016 15:27 | Değiştirme Tarihi: 13.06.2016 15:42

A Milli Futbol takımımızın EURO 2016'daki ilk maçında Hırvatistan'a 1-0 mağlup olması İtalyan basınında geniş yankı buldu.

La Gazzetta dello Sport gazetesi, "Modric incisi. Türkiye alıklaştı, Hırvatistan güldü" başlığını kullandı. 

Hırvatistan’ın, son 15 yılın en iyi takımına sahip olduğunu yazarak, ona övgüler yağdıran gazete, "Ya imparator Terim? Bir hayal kırıklığı. Onun Türkiye’si, inanılmaz bir açlığa sahip, ancak bir türlü birlik içinde masaya oturmayı başaramadı. Fatih (Terim), Burak Yılmaz’ın yerine Tosun’u oynatarak da herkesi şaşırttı" ifadelerini kullandı.   

Maçın karnesinde Fatih Terim’e 10 üzerinden 5 puanı layık gören, Türkiye milli takımının sıkıntılı ve kötü durumda olduğunu kaydeden gazete şunları yazdı:  "Takım kötü durumda ve her iki kanat da tökezliyor, oyuncular tekniğini ortaya koydu, ancak kesinlikle Hırvatistan bu konuda çok daha iyiydi." 

"Boğaz'ın Mess'si Volkan Şen"

"Maçın en iyisi" olarak 10 üzerinden 6.5 verdiği Volkan Şen’i seçen La Gazzetta dello Sport, başarılı orta saha oyuncusunu ise şu sözlerle övdü: "Türkler için o, Boğaz’ın Messi’si. Bunu bir kenara yazalım. Oyuna girer girmez varlığını gösterdi, rakipleri için kaos yarattı ve çok kısa sürede, ilk yarıda diğer Türklerin yaptığını yapmayı başardı. Değer bir oyuncu."

"Caner Erkin Inter'i pişman etti"

Calciomercato sitesi de, "(Caner) Erkin bir hayal kırıklığı,18 yaşındaki Emre Mor takımın sürükleyicisi"  başlığını kullandı.

İtalya 1. Futbol Ligi (Serie A) ekiplerinden İnter’in yeni transferi Caner Erkin’in performansını eleştiren site, "Yeni transfer, Alex Telles’in satın alma opsiyonunu (Galatasaray’dan) kullanmadığına İnter’i pişman etti. Maçta yoktu, tehlike yaratmadı, defansif açıdan zorluk içindeydi" sözlerine yer verdi. 

"Emre Mor turnuvanın sürprizi olabilir"

Maçın karnesini hazırlayan Calciomercato,10 üzerinden en yüksek puanını 6.5’la Emre Mor ve Mehmet Topal’ın performanslarına verdi. Topal için "Türkiye’nin Giorgio Chiellini’si, müsabaka boyunca onun boğucu markajından kurtulamayan Mandzukic’i kontrol etmeyi iyi başardı" ifadelerini kullanan site, 69’uncu dakikada oyuna dahil edilen Emre Mor’u ise şu sözlerle övdü:  "18 yaşının tazeliği, maçın ağırlığını az da olsa hissetmemesi için ona yardım etti. Oyuna girdi ve takıma güven vererek, karşılaşmanın gidişatını değiştirdi. O, bu turnuvanın gerçek sürprizi olabilir." 

"Güvendiği adamları Terim'i yalnız bıraktı"

Fatih Terim’e ise 5.5 puan veren Calciomercato, "En güvendiği, takımı en iyi temsil eden oyuncuları tarafından yalnız bırakıldı" yorumunda bulundu.

La Gazzetta dello Sport gazetesi ise, "Sihirbaz Modric Hırvatistan’ı aydınlattı" başlığını kullandı.