Galler'den tarihi kazanç!

Galler'den tarihi kazanç!
Yayınlanma Tarihi: 02.07.2016 13:27 | Değiştirme Tarihi: 02.07.2016 13:27

Galler yarı finale kalarak sadece sportif başarı yakalamadı, turnuvadan 16 milyon euro kasasına koyarak tarihinin en önemli gelir kalemini de elde etti.

EURO 2016'da yarı finale kalan Galler, tarihinin en büyük başarısını yakaladı. Gareth Bale ve Aaron Ramsey gibi iki yıldızın yanı sıra, diğer oyuncuların da katkılarıyla iyi bir takım görüntüsü çizen Ada ekibi, Belçika'yı da geçerek, kıtanın en güçlü dört takımı arasına adını yazdırdı.

Otoriteleri şaşırtan bu perfomansla gelen sportif  başarının yanı sıra ülke futbolu maddi açıdan da ihya oldu. Futbol federasyonunun bütçesi sınırlı olan Galler, Avrupa Şampiyonası'nda ulaştığı seviyeyle önemli bir gelir kapısını da açtı.

Sadece 24 bin euro yıllık kâr

Yarı finale kalarak 16 milyon euroluk gelir kazanan Galler ciddi bir gelirin sahibi oldu. Galler Futbol Federasyonu'nun geçtiğimiz yıl elde ettiği kârın yalnızca 20 bin pound (24 bin euro) olduğu düşünüldüğünde, oldukça büyük bir kazanç sağladığı ortaya çıktı ve tarihinin en önemli kâr oranıyla sezonu kapama ihtimali doğdu.

Şampiyonluk 150 bin euro

Galler finale kalması durumunda finaliste verilecek 4 milyon euroyu daha garantileyecek. Şampiyonluk priminin 8 milyon euro olduğu turnuvada Britanya ekibi, kupayı kaldırırsa 24, ikinci bitirirse 20 milyon euro'ya erişecek. Galler ekibinin şampiyonluk primi ise 150 bin euro ile turnuvadaki en düşük şampiyonluk primi olarak dikkat çekiyor. Sürpriz bir şekilde şampiyon olmaları halinde yeni bir düzenleme yapılıp yapılmayacağı merak ediliyor.