Müteahhitlerin yeni hedefi Şili olacak

21 yıl sonra Şili'ye ilk resmi ziyareti gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, buradan iş adamlarına seslendi.

Yayınlanma Tarihi: 02.02.2016 11:00
Değiştirme Tarihi: 02.02.2016 11:00
Müteahhitlerin yeni hedefi Şili olacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan sektörlere ve ekonomi kan verdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Şili, Ekvador ve Peru'yu kapsayan Latin Amerika turuna başladı. Şili'ye Cumhurbaşkanı düzeyinde 21 yıl sonra yapılan ilk ziyareti gerçekleştiren Erdoğan, Latin Amerika ülkeleriyle dış ticaret hacminin istenen seviyede olmadığını belirterek, "Buralar Türkiye'nin ihmal ettiği, dolayısıyla Türkiye'nin de ihmal edildiği ülkeler. Ancak Şili bu konuda diplomatik ilişkilerimizin en ileri olduğu ülke. Ziyaretimiz vesilesiyle, ilişkilerimizin kuruluşunun 90. yıldönümünü de kutlayacağız" dedi.

Bu bir sıçrama olmalı
Şili'nin Serbest Ticaret Anlaşması (STA) konusunda Türkiye ile ilk adımı atan ülke olduğunu belirten Erdoğan, şöyle konuştu: "Her ne kadar ideal bir noktada olmasa da, ticaret hacmi olarak Güney Amerika ülkeleri içerisinde şu anda en ileri konumda olduğumuz ülke. Temenni ederim ki, bu ziyaretimizde bunu en ileri noktaya taşırız. O bakımdan buradaki görüşmeleri çok çok önemsiyorum. Ziyaretimizde yanımızda 100'e yakın işadamımız var. Burada işadamlarımız işi sıkı tutarsa, kararlı adım atılırsa, gerek Şili gerek Peru gerekse Ekvador'la hemen, süratle bir sıçrama dönemini yakalayabiliriz."

İlişkileri sıkı tutun
Türk işadamlarının sektörel anlamda karşıtlarıyla ilişkileri sıkı tutmalarının önemli olduğunu vurgulayan Erdoğan, "Buralarda madencilik ve bakır önem arz ediyor. Bu sektörde bizim de girişimcilerimiz var. Fakat müteahhitlerimizi buraya sokmamız lazım. O konuda da eğer müteahhit firmalarımız buranın alt ve üst yapısı ile ilgili bir girişimde bulunursa onlar da bize olumlu neticeler getirir diye düşünüyorum" dedi.

STA planı yapıldı
Peru ve Ekvador'la STA anlaşması olmadığını da söyleyen Erdoğan, "Biraz da soğuk duruyorlar. Onları da bu işe ısındırabilirsek çok daha farklı bir gelişme olur diye düşünüyorum" dedi.

Kaynak : emlakeki.com - Müteahhitlerin yeni hedefi Şili olacak

Galata'nın en güzel çatısı!