İşte Beyaz Saray'ın fiyatı...

Amerikalı emlak ve gayirmenkul şirketi Willow, dünyanın 1 numaralı binası için enteresan bir hesaplama yaptı.

Yayınlanma Tarihi: 10.10.2016 16:01
Değiştirme Tarihi: 11.07.2020 14:17
İşte Beyaz Saray'ın fiyatı...

Amerikalı emlak ve gayirmenkul şirketi Willow, dünyanın 1 numaralı binası için enteresan bir hesaplama yaptı. Willow bu merak uyandıran soruya bir hesaplamayla yanıt verdi ve Beyaz Saray'a fiyat biçti. Yapımına 1792 yılında başlanan ve 8 yıllık inşaatın sonunda 1800 yılında tamamlanan Beyaz Saray büyük savaşlardan global ekonomilerin kaderini etkileyen kararlara kadar birçok kararın verildiği dünyanın en stratejik konutlarından biri olarak kabul ediliyor.

Amerika Birleşik Devletleri'nin ilk başkanı George Washington, başkentin yerini tespit edip planlar çizdirdi. Ancak yeni kurulan başkentte hiç oturamadan 1799 yılında öldü. Ölümünden bir sene sonra başkanlık binasının açılışı yapıldı. Bina baştan başa beyaza boyandı.

John Adams'dan beri bütün ABD başkanları burada oturmuştur. Geniş bir park içinde yaklaşık altı hektar büyüklüğünde bir arazide bulunmaktadır. 52,5 metre uzunluğunda ve 25,5 metre genişliğinde 2,5 katlı bir binadır. Binanın merkezi ve orijinal kısmı Virjinya kum taşından inşa edilmiş olup, birçok değişikliğe rağmen 18. yüzyıldaki Georgian stilini muhafaza etmektedir. İlk banyo Beyaz Saray'a 1877'de ilave edilmiştir.

1814'te İngiliz kuvvetleri tarafından Washington'daki bütün amme binaları yakılmıştı. Beyaz Saray da yakılan binalar arasındaydı. James Hoban'ın nezaretinde Beyaz Saray yeniden inşa edildi ve 1817'de kullanılmaya hazır hale geldi.

Başkan James Monroe tarafından Fransa'dan ithal edilen mobilya ve mefruşatla imparatorluk stilinde yeniden döşendi. Binanın yanık dış duvarları beyaza boyandı. Bundan dolayı binaya Beyaz Saray dendiği yanlış bir kanı olarak yayıldı. Aslında bina ilk inşa edildiği andan itibaren bu isim ile anılmıştır.

1949'da Harry Truman döneminde ikâmet için emniyetsiz bulunarak yeniden inşası için bir plan hazırlandı. Dış duvarlar bırakılarak binanın bütün iç duvarları yıkıldı, çelik ve beton bir çerçeve üzerinde yeniden inşa edildi.

Orijinal ahşap, mermer ve dekoratif alçı işleri gibi kısımların muhafazasına büyük ehemmiyet verildi. Orijinal kat planı korunmakla beraber modern tesisat ve yeni imkânlar ilave edildi.

İlk yapım maliyeti olarak rapor edilen rakam ise o zamanın parasal değeriyle 232 bin 372 dolar. Bugünkü parasal karşılığı ise 3.14 milyon dolar.

Toplam 7 hektar alana yayılı olan Beyaz Saray'ın 16 yatak odası ve 35 banyosu bulunuyor.

Doğu odası, kırmızı oda gibi isimlerle anılan toplam oda sayısı ise 132.

Toplam 7 hektar alana yayılı olan Beyaz Saray'ın 16 yatak odası ve 35 banyosu bulunuyor. Doğu odası, kırmızı oda gibi isimlerle anılan toplam oda sayısı ise 132. Willow'un hesaplamalarına göre ABD bugün Obama'yı tahliye edip Beyaz Saray'ı satmak istese fiyatı 320 milyon 364 bin 354 doları kasasına koyacak...
Kaynak : emlakeki.com - İşte Beyaz Saray'ın fiyatı...

Dünya üzerindeki en pahalı evler