Sağlık Bakanlığı sözleşmeli sağlık personeli alımı başvuru kılavuzu yayınlandı! Kimler tercih yapabilir?

Sağlık Bakanlığı sözleşmeli sağlık personeli alımı başvuru kılavuzu yayınlandı! Kimler tercih yapabilir?
Yayınlanma Tarihi: 12.02.2020 20:15
Değiştirme Tarihi: 12.02.2020 20:15

ÖSYM Başkanı Halis Aygün tarafından başvuru tarihi duyurulan Sağlık Bakanlığı sözleşmeli sağlık personeli alımı başvuru kılavuzu yayımlandı. KPSS 2020/4 başvuru kılavuzu ile birlikte sözleşmeli sağlık personeli başvuru şartları belli oldu. İşte detaylar...

Sağlık Bakanlığı sözleşmeli sağlık personeli alımı için Sağlık Bakanı Fahrettin Koca "Taşra teşkilatı hizmet birimlerinde istihdam edilmek üzere, KPSS puanına göre ÖSYM tarafından yapılacak merkezi yerleştirme ile 8 bin 844 sözleşmeli sağlık personeli alıyoruz." açıklaması yaptı. 

SÖZLEŞMELİ SAĞLIK PERSONELİ BAŞVURU KILAVUZU

ÖSYM tarafından yayımlanan KPSS 2020/4 Sağlık Bakanlığı sözleşmeli sağlık personeli alımı başvuru kılavuzuna aşağıdaki bağlantıdan erişebilirsiniz. 

KPSS 2020/4 BAŞVURU KILAVUZU

BAŞVURULAR HANGİ TARİHLERDE YAPILACAK?

Adaylar, tercihlerini 14-20 Şubat 2020 tarihleri arasında ÖSYM'nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden 20 Şubat 2020 tarihinde saat 23.59'a  kadar yapabilecekler.

KİMLER TERCİH YAPABİLECEK?

Adayların bu kılavuzda sözleşmeli pozisyonları tercih edebilmeleri için, 22 Temmuz 2018, 7 Ekim 2018 ve 4 Kasım 2018 tarihlerinde yapılmış olan Kamu Personel Seçme Sınavlarından (2018-KPSS Lisans, 2018-KPSS Ortaöğretim ve 2018-KPSS Ön Lisans) birine girmiş ve bu sınavların en az birinden ilgili KPSS puanını almış olmaları gerekir.

HANGİ BRANŞLARA ALIM YAPILACAK?

3 bin 762'si hemşire, bin 91'i ebe ve 3 bin 476'sı sağlık teknisyeni/sağlık teknikeri olmak üzere psikolog, sosyal çalışmacı, biyolog, odyolog, çocuk gelişimcisi, diyetisyen, fizyoterapist, iş ve uğraşı terapisti, dil ve konuşma terapisti, perfüzyonist ve sağlık fizikçisi ünvanlarında alım yapılacak.

YERLEŞTİRMELERDE YAŞ VE MEZUNİYET TARİHİ ÖNCELİKLİ OLACAK

Sözleşmeli pozisyonlara yerleştirme, ÖSYM tarafından merkezi olarak yapılacaktır.

Yerleştirme işlemlerinde aynı puanı alan adaylar arasından mezuniyet tarihi itibarıyla önce mezun olmuş olana, bunun aynı olması halinde de yaşı büyük olana öncelik tanınacaktır.

Yerleştirme yapılırken ÖSYM tarafından; sınava girilen öğrenim düzeyi, cinsiyet, mezun olunan alan/program ile sözleşmeli pozisyonlar için aranan nitelikler arasındaki tutarlık kontrol edilecek bunlardan birinde bile bir tutarsızlık tespit edildiği takdirde söz konusu tercih iptal edilecektir.

Yerleştirmede adayların ÖSYM kayıtlarındaki bilgileri esas alınacaktır. Bu bilgilerde gerçeğe uymayan hususlar tespit edildiği takdirde, yerleştirmesi yapılan adayların ilgili kurumlarca atamaları yapılmayacak, adaylar bu durumdan dolayı bir hak iddia edemeyeceklerdir.

Yerleştirme işleminde adaylar puanlarına ve tercih sıralarına bakılmak suretiyle sözleşmeli pozisyonlara yerleştirileceklerdir. Daha yüksek puanlı adaylar yerleştiği için birinci tercihine yerleşemeyen bir aday ikinci tercihine, ikinci tercihine yerleşemeyen aday üçüncü tercihine yerleştirilmeye çalışılacak, yerleştirme işlemi bu şekilde devam edecektir. Bir adayın son tercihine de daha yüksek puanlı adaylardan biri yerleştirildiği takdirde bu aday herhangi bir sözleşmeli pozisyona yerleşememiş olacaktır.