Yarışmadan starlığa uzanan yolculuk

Yarışmadan starlığa uzanan yolculuk
Yayınlanma Tarihi: 29.04.2019 14:41 | Değiştirme Tarihi: 29.04.2019 14:41

Aslen bir yarışma için yapılan ve bu yarışmada ikinci olan Forager, prototipini 200.000 kullanıcı denedi çok fazla bir beğeni oranıyla kendini oyun severlere hayran bıraktı. Kullanıcıların “Çok daha fazla” dediğine oyunun yapımcısı kulak verdi ve şu an +15 saatlik bir oyun deneyimi sundu.

Yaklaşık olarak 1 yıllık bir geliştirmenin ardından oyun, Steam kütüphanesindeki yerini sağlamlaştırmaya her geçen gün devam ediyor. 18 Nisan 2019 olan resmi çıkış tarihinin ardından en yüksek oy oranı olan “Çok Olumlu” notuyla ve 32 TL gibi makul bir fiyata satışa açık durumda.

Peki oyun neler sunuyor?

Öncelikle küçük bir ada parçasında elinizde kazma ile başlıyorsunuz. Etrafınızda sizin tarafınızdan kırılmayı ve toplanmayı bekleyen ağaçlar ve kaya parçaları bulunuyor. Oyuncuların en yaygın terimlerinden biri olan “Grind” yani Türkçeleşmiş hali “kasma – materyal toplama” diyebileceğimiz olaya başlıyoruz. Etrafımızdaki bu materyalleri toplayıp yetenek ağacından da gelişmeleri yapıp sürekli daha üst seviyelere çıkmaya başlıyoruz. Yani odun>kömür>demir>çelik gibi gelişmeleri adım adım ve teker teker geliştirerek yapıyoruz. Haritada bulunan çok sevimli düşmanlarımız da var. Bazen onları öldürürken kendimizi kötü hissettiğimiz bile olabiliyor.

Genel olarak Minecraft – Stardew Valley tarzında indie oyunları severlere hitap eden oyun, 2D açık dünya oyunu aslında. Toplayıcı, çiftçi, balıkçı, tüccar, maceracı ve inşaatçı olabildiğiniz oyunda, zamanın nasıl geçtiğini anlamak imkansız. Toplamda 10-11 saati doldurmama rağmen hala öğrenemediğim ve yetenek ağacında açamadığım özelliklerin bulunması aslında bir oyuncu deneyimi için çok teşvik edici olabiliyor.

Yarışmadan çıkıp bu kadar güzel geliştirilen bu oyun, daha ilk ayını doldurmadan klasiklerde yerini alacağını garantiledi. Çoğu indie hayranları tarafından sevilen ve geniş kitleye yayılan oyunu Steam üzerinden alıp, 100MB gibi küçük bir yükleme ardından Forager dünyasında koşuşturmaya başlayabilirsiniz. 

Kaynak: Flank Esports