Türkiye'de hangi oyunların turnuvası var?

İşte Türkiye'de turnuvası olan espor takımları...

Yayınlanma Tarihi: 03.02.2019 22:21
Değiştirme Tarihi: 12.02.2019 13:26
Türkiye'de hangi oyunların turnuvası var?

LoL

Türkiye Şampiyonluk Ligi

Türkiye’de espor denince akla gelen ilk oyun şüphesiz League of Legends. LoL’ün ülkemizde resmi olarak devam eden üç ligi var. Büyük spor kulüplerinin ve köklü espor kulüplerinin yer aldığı Vodafone Freezone Şampiyonluk Ligi, geleceğin yıldızlarının yetiştiği Türkiye Akademi Ligi ve Üniversite Ligi. Bu ligler kademeli olarak birbirlerini besleyen bir düzene sahip.

 

CS:GO

Intel ESL Türkiye Şampiyonası

Yazın ve kışın olmak üzere yılda iki kez düzenlenen bu turnuvaya 16 yaşından büyük oyuncuya sahip tüm Türk takımları katılabiliyor. Oyuncular Türkiye sınırları içerisinde yaşamasalar bile turnuvanın online aşamalarına (eleme ve lig aşamaları) katılabilirlerken Playoff ve final aşamalarına katılmaya hak kazandıkları takdirde Türkiye’ye seyahatlerinde bir engel bulunmaması gerekiyor.

 

Bu sezon yaşanan en büyük değişikliklerden biri ise kapalı elemenin olmamasıydı. Geçtiğimiz sezonun şampiyonu Arena Bulls kadrosu direkt olarak lig aşamasına davet aldı.

 

Ligde mücadele edecek son takım ise elemeleri dördüncü olarak tamamlayan takımların (aynı takım iki elemeyi de dördüncü olarak tamamlarsa direkt olarak lige katılmaya hak kazanır) mücadelesi sonrasında belirlenecek ve 2019 Intel ESL Türkiye Şampiyonası Kış Sezonu’nun 8 takımı bu eleme aşamasından sonra kesinleşecek.

 

Blast Pro Series Türkiye

BLAST Pro Series, 25 Kasım 2017’de ilk kez Danimarka’nın Kopenhag şehrinde düzenlendi. Turnuvanın ikincisi, İstanbul’da 29 Eylül’de Ülker Spor ve Etkinlik Salon’unda gerçekleşti. 10.000 kişinin takip ettiği turnuvayı Türkiye’den Space Soldiers temsil etmişti. London 2018’in şampiyonu Astralis, BLAST Pro Series: İstanbul’da da şampiyon olarak $125,000 dolarlık ödülün sahibi olmuştu.

 

Zula Süper Ligi

Zula Türkiye arenasının en iyi 12 takımının davet edildiği ve bir yandan da Rekabet Turnuvası’ndaki takımların yükselerek dahil olabileceği, her sezonu 2 ay süren ve 1 ay ara verilen, 200.000 TL nakit para ödül havuzuna sahip olan profesyonel bir ligdir.

 

Zula Türkiye arenasının en iyi 8 takımının davet edildiği ve bir yandan da Rekabet Turnuvası’ndaki takımların yükselerek dahil olabileceği, her sezonu 2 ay süren ve 1 ay ara verilen Zula Süper Ligi’nin ödül havuzu 180.000TL.

 

Zula Rekabet Ligi

Aktif Klan sıralamasına göre 1024 Zula takımının dahil olabileceği rekabet A, B, C, D, E, F, G ve H gruplarından oluşan turnuva sistemidir. Takımların çift maçlı eliminasyon formatında oynayarak Zula Süper Ligi’ne yükselmeye çalıştıkları Rekabet Turnuvası’nda, kazananlar tarafında her bir grupta ilk 16’ya kalan takımlar, 45.000 TL nakit para ödüllü havuzdan pay sahibidir. Ödül havuzu ise şu şekilde: Online mücadelelerde 8 grubun her biri için 4.700 TL, toplamda 37.600 TL; Offline finalde ise totalde 12.500 TL’lik bir ödül birinci, ikinci, üçüncü ve dördüncü takım arasında paylaştırılıyor.

 

Zula Türkiye Kupası

İlki bu sene düzenlenen Zula Türkiye Kupası’nda Türkiye’nin en iyi 16 Zula takımı, 26-27 Ocak’ta Nonstop Zula Espor Merkezi’nde karşı karşıya geldi. 250.000 TL ödüllü organizasyonda bölgenin en iyileri TESFED Zula Türkiye Kupası’nda karşılaştı. 16 takımdan 10’u direkt olarak Zula Süper Ligi’nden katılırken 6 takım ise Rekabet Turnuvası’nda sıralamaya giren en iyi takımlar arasından seçiliyor.

 

Pubg

Pubg Türkiye Ligi

Volkswagen Arena'da düzenlenen PUBG Türkiye Ligi finallerinde 20 takım birbirleriyle kıyasıya mücadele ediyor. 20 takım içerisinde şampiyon olan ekip Almanya, Berlin'de düzenlenen PUBG Global Invitational turnuvasına katılmaya hak kazanıyor. TAM Game ve PUBG Corp iş birliği ile Türkiye, Azerbaycan ve Arap Ülkelerini kapsayan ilk onaylı PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS Ligi'nde 1920 oyuncu mücadele etti. 15-35 yaş arası oyuncuların yer aldığı finalin kazananı Berlin'de oynanacak olan PUBG2018'de 2 milyon dolarlık ödülü kazanmak için mücadele edecek.

Kaynak: Flank Esports