Steam vs Epic Store, Büyük Oyunlar

Çok uzun bir süredir oyun platformlarının en büyüğü olarak hep Steam gösterildi. Kullanıcı sayısı olarak hala en üst seviyedeler fakat Epic Store yaklaşık 1 yıl gibi bir sürede Steam’in rakibi olma yolunda çok güzel adımlar attı.

Yayınlanma Tarihi: 31.07.2019 14:40
Değiştirme Tarihi: 31.07.2019 14:40
Steam vs Epic Store, Büyük Oyunlar

Peki Steam-Epic Store rekabeti bizler için ne kadar iyi?

Bu sorunun cevabı çok basit, eğer rekabet artarsa kullanıcılar için daha fazla kampanya ve indirim yapılır. Ayrıca oyun geliştiricileri de bu platformlara verdiği satış bedellerini daha aza indirip daha fazla kâr edebilir. Tüm bu rekabet aslında oyun sektörünün gelişmesi için çok güzel bir fırsat.

Peki Epic Games neden bir mağaza açtı ve bu kadar büyük bir rakibe karşı savaş açtı?

Fortnite ile milyonlarca kullanıcıya ulaşan ve 27 yıllık deneyimli bir firma olan Epic Games, bu güzel fırsatı çok iyi değerlendirdi diyebiliriz. Ayrıca Unreal Engine gibi günümüzde en çok kullanılan oyun motorunun da sahibi oldukları için işleri daha da kolay oldu diyebiliriz.

Steam tahtını kaptırır mı?

En azından önümüzdeki 3 yıl liderliğini kaybetmez. Tabi bu süre içerisinde daha da geliştirme yaparlarsa sektöre uzunca bir süre yön vermeye devam ederler.

Komisyon oranları sorun çıkartır mı?

Steam, oyun yapımcısından satış başına %30 gibi bir komisyon keserken Epic Store’da ise bu oran %12. Şu anlık Epic Store her oyunu kabul edemiyor fakat yakın zamanda tüm oyunlar için açılacaklarını duyurdular.

Kur farkları ne durumda?

Steam için 1 Dolar>2.6 Türk Lirası şeklinde çevrilirken, Epic Store’da 1 Dolar>3.1 Türk Lirası şeklinde çevrilmekte. Ama yine de bu iki platform bölgesel para kullandığı için oyuncular gayet memnun.

Kaynak: Flank Esports