Steam platformuna kayıtlı kullanıcı sayısı 1 milyarı geçti!

2003 yılında Valve Corporation tarafından dijital oyun dağıtımı amacıyla kurulan firma, günümüzde video oyun sektöründeki birçok oyunun dağıtım hakkına sahip. 

Yayınlanma Tarihi: 03.05.2019 15:18
Değiştirme Tarihi: 03.05.2019 15:18
Steam platformuna kayıtlı kullanıcı sayısı 1 milyarı geçti!

Half-Life ve Counter Strike gibi oyunların tümdaya popüler olması sonucunda bu kadar büyüyebilen platform, konuşulanlara göre 1 milyar kayıtlı kullanıcı sayısını geçti. Geçtiğimiz günlerde aktif kullanıcı sayısının 90 milyon olduğunu açıklayan firmanın, bir milyar kullanıcısı olduğu bir üye tarafından anlaşıldı. Üyeye 1.000.000.000 numaralı ID (Kimlik) verilmesi ile birlikte platformun 1 milyar üyeye ulaştığı şans eseri de olsa kanıtlanmış oldu.

Aktif oyuncu sayısının 90 milyon olduğunu açıklayan Steam, neredeyse %90lık bir seviyede oyuncu kitlesini kaybettiğini doğruladı. Bunların en büyük sebebi diğer platformlarında artık oyun satmaya başlaması. Epic Store'un yaptığı hamlelerinde büyük etkisi bulunurken, öte yanden Google'ın duyurduğu Stadia'da işleri zora sokacak gibi duruyor. 

Anlık olarak gün içerisinde 10 milyon minimum, 20 milyon maksimum aktif kullanıcısı olan Steam'de en çok hangi oyunlar oynanıyor?İlk üç sırada birbiri ile rekabet içinde olan PUBG-DOTA-CS:GO bulunmakta. Genel olarak PUBG'nin liderliği çektiği bu mücadele gün içerisinde ülkelerin saatlerine göre değişiklik gösteriyor. DOTA'nın sabah saatlerinde, CS:GO'nun akşam ve PUBG'nin gece geç saatlerde liderliği aldığını görüyoruz. Ardından GTA V ve Rainbow 6 geliyor. Bu iki oyunda çok fazla hayran kitlesine sahip. GTA V'in Rockstar üzerinden de oynanılabilmesi sebebiyle Steam platformunda oyuncu sayısı biraz daha az duruyor.Warframe, Rust ve FM'19'da aslında yerleri çok değişmeyen popüler oyunlardan. Her sene çıkan Football Manager oyunları kendine en çok oynanan 10 oyun listesinde yer buluyor. Warframe ise çıktığı ilk günden beri bu listeden düşmeyenlerden. Ücretsiz olarak sunulan oyun her geçen gün kendini yenilediği için hiç bir zaman eskimiyor.Team Fortress, ARK ve Rocket lig ise sıralamanın sonunda bulunuyor. Team Fortress'da ücretsiz olarak sunulan bir Steam oyunu ve sağdık kullanıcıları hiç bir zaman azalmıyor. ARK ise kendi kategorisinde adeta bir numara ve en popüler oyun. Rocket League'de espor takımlarının artmasıyla birlikte her geçen gün kullanıcı sayısını arttırmakta. 

Kaynak: Flank Esports