Oyunların korkulu rüyası: Hileciler!

Oyunların korkulu rüyası: Hileciler!
Yayınlanma Tarihi: 16.07.2019 15:00 | Değiştirme Tarihi: 16.07.2019 15:00

Yıllar önce evimizde oynadığımız çoğu oyunda geçemediğimiz bölümler oluyordu. Tabi ki her oyuncu için bu genelleme yapılamaz ama çoğumuz ufak hileler kullanıp bölümleri bitiriyorduk

Tek kişilik oyunlarda hile kullanımı masum olarak gözüksede, işler çığırından çıktı ve artık çoklu oyunculu oyunlarda da hile kullanımı arttı. Hatta oyunlara özel hileler yapıp, bunları satan şirketler bile oluştu. Peki her oyuncuyu ve oyunu kötü etkileyen bu hile kullanımı ne zaman bitecek?

Maalesef bu sorunun cevabı hiç bir zaman. Popüler olarak oynanan neredeyse tüm oyunda haksız rekabete yol açan hileler mevcut. FPS oyunlarının korkulu rüyası "Wall-hack ve Aim-hack" yani duvar arkası görüş ve otomatik nişan alma. Eğer dereceli sistemde bir FPS oyunu oynuyorsanız ve karşınıza hile kullanan oyuncular gelirse oyundan soğuyabilir hatta silebilirsiniz. Peki oyun şirketleri bu kadar büyük bir tehdit karşısında neden önlem almıyor? Cevap yine basit çünkü alamıyorlar. Günlük çıkan yamalar, milyonlarca dolar değerinde koruma programları çoğu zaman işlevsiz kalıyor kırılması gayet kolay oluyor.

Fakat artık oyun yapımcıları değişik önlemler almaya başladı. Apex Legends hilecileri balamak yerine onları tekrar hilecilerle eşleştiriyor. Yani bir çözüm olarak gözükmesede, hilecileri tecrit etmek işe yarayabilir. Overwatch ise eğer oyununuza hile kullanan biri geldiyse ve kaybettiyseniz, o oyuncu ban yerse sizin puanınız geri geliyor. Bu teknik daha öncede CS:GO da kullanılmıştı. Fakat bu iki teknikte anlık oyun zevkini yok ettiği için geçici bir çözüm. MOBA hileleri ise daha net anlaşılabilir oluyor. LoL'ın bir dönem çok sıkıntı çektiği "Script" sistemi artık yok denecek kadar az. Ama her ne olursa olsun piyasadaki her oyunun internet üzerinde hilesi mevcut.

Hem parayla hem de ücretsiz olarak erişilebilen bu hilelerin neredeyse %90'ı kişisel verilerinizi çalmak için özel virüslerle dolduruluyor. Yani kişisel bilgisayarınıza yüklediğiniz zaman neredeyse tüm akışınız hileyi yapan kişilere aktarılıyor. Oyunlar için hile yapan bir yazılımcı, sizin kişisel verilerinizi de merak ediyordur tabi ki. Tek kişilik oyunlarda olsa, çok kişilik oyunlarda olsun "oyun içi hile" yani kod girme sistemiyle çalışmayan tüm hilelerden uzak durmanızda fayda var.

Kaynak: Flank Esports