Oyun platformlarının atası 30. yaşını kutladı

Oyun platformlarının atası 30. yaşını kutladı
Yayınlanma Tarihi: 29.04.2019 14:34 | Değiştirme Tarihi: 29.04.2019 14:34

Konsollar ve PC ekipmanları her geçen gün takip edemeyeceğimiz bir teknolojik gelişmeyle ilerliyor.

Bu gelişmelerin ise doğduğu bir nokta olmuştu; tabi ki bu hepimizin zamanında elinden düşürmediği Game Boy. Milyonların oyunla tanışmasını sağlayan ve şu an gelinen noktada adeta Ninja kaplumbağaların Splinter ustası konumunda olan Game Boy 30. yaşını sade bir törenle kutladı. Japonya merkezli şirket Nintendo’nun ürettiği ürün, 1989 yılında piyasaya sürülmüştü. Daha sonraki yıllarda tüm Dünya’ya yayılmayı başaran nadir ürünlerden oldu. 8 bit oyunları destekleyen bu ürün, Tetris gibi dünyanın en çok oynanan oyununun da bu kadar yaygınlaşmasının tek sebebiydi.

2000’li yıllara kadar üretimi devam etti fakat 2001 yılına geldiğimizde Game Boy Advance ismiyle çıkan konsoldan sonra bir tarihi çınar kendini emekliye ayırdı. Advance modelinin çok fazla tutmaması sebebiyle Nintendo Game Boy Micro’yu çıkardı. Daha sonra bu ürünler evrilerek şu anda en yaygın konsollardan biri olan Nintendo Switch’e kadar gelmeyi başardı.

Nintendo Switch ise son gelen bilgilere göre bir yıl içerisinde 34 milyonun üzerinde bir satış yaparak büyük ses getirdi. Şirketin yaptığı açıklamalara göre 31 Mart 2018 ile 31 Mart 2019 tarihleri arasında Nintendo Switch bu rakama ulaşmış ve beklentilerin üzerinden bir başarı elde etmişti. Şirketin en çok satan ürünü Nintede 64’ün 32 milyon olan satış rekoru, Nintendo Switch ile bu yıl kırılmış oldu ve güzel bir rekora imza atıldı.

Her geçen gün üstüne katarak devam eden bir gelişme içinde olan Nintendo, Game Boy’un 30 yılına özel bir konsol çıkartacak mı yoksa Switch tarzı ile yakaladıkları bu güzel seriye devam edecek mi hep birlikte bekleyip göreceğiz. Ama şirketin politikası gereği muhtemelen 1 yıl içinde yeni bir konsolla karşımıza çıkacağına emin olabiliriz.

Kaynak: Flank Esports