Oyun incelemesi: League of Legends

Tehlikeli bir vadide yüzyıllardır bitmeyen bir savaş, kendilerine özgün yetenekleri olan efsanelerin kıyasıya mücadesi. Karşınızda League of Legends!

Yayınlanma Tarihi: 03.02.2019 22:10
Değiştirme Tarihi: 12.02.2019 13:25
Oyun incelemesi: League of Legends

League of Legends (kısaca LoL, Türkçe anlamı : Efsaneler Ligi) 27 Ekim 2009 tarihinde Riot Games tarafından piyasaya çıkmış bir MOBA (Mutliplayer Online Battle Arena) türü oyundur. 2010 yılından itibaren her yıl için ‘’sezon’’ kavramını getiren oyun yapımcıları, sezon 2 itibari ile tüm dünyada tanınmaya başlandı. Sezon 9’a yeni girdiğimiz oyunun ilk ve son hali arasındaki tek değişmeyen ve hala oyunu popüler kılan tek özellik her oyunun yeniden sıfırdan başlaması oldu. Görsel ve teknik açıdan her sezon öncesi büyük değişimler yaşayan LoL, düşük bilgisayar sistemlerinde bile tatmin edici bir performansa sahip.

Korumamız gereken bir onurumuz ve bir kutsal taşımız var!

LoL’un nasıl oynandığını inceleyecek olursak, kendimizi üç koridoru bulunan ve bir orman içinde yer alan vadi haritasında buluruz. 5e5 oynanan bu vadide aynı takımda olan 5 oyuncunun da farklı görevleri vardır. Vadi içinde bulunan üç koridor; üst koridor-orta koridor-alt koridor olmak üzere üç farklı şekildedir. Ve tabii ormanın içinde gezen ve bu koridorlara yardım eden ORMANCI rolümüzü de unutmamak lazım. Genel anlamda üst koridorda TANK karakterinde karakterler seçilirken, orta koridorda BÜYÜCÜ tercih edilir. Alt koridorda ise UZUN MENZİLLİ ve yanında DESTEK veren bir karakter bulunur.

Oyunun kazanma amacına gelirsek, rakip takımın koridorlarda bulunan kulelerini bir bir alıp, vadinin en güvenli yerlerinde bulunan kutsal taşa ulaşıp yıkmak. Vadinin belirli bölgesinde bulunan ‘Ejderhalar’ ve ‘Baron Nashor‘u katlederek fazladan güçlendirme kazanarak rakip takıma karşı avantajlar elde edebilirsiniz.

Sezon 4 ile kitlelere yayılan ve espor denildiği zaman akla ilk gelen oyun olan League of Legends, oyuncu ve izleyici sayısıyla tüm rekorları alt üst etmiş durumda. Tahta oturduğu ilk günden beri sürekli oyuncularını dinleyen ve kendini geliştiren LoL, uzunca bir süre daha hem diğer oyunlara hem de espora yön vermeye devam edecek gibi duruyor.

Kaynak: Flank Esports