Nesli tükenmekte olan türler: MMORPG

Nesli tükenmekte olan türler: MMORPG
Yayınlanma Tarihi: 25.04.2019 15:07 | Değiştirme Tarihi: 25.04.2019 15:07

Bir PC oyuncusunun muhtelemen en az bir kez deneyimlediği ve asla unutamadığı anılarının olduğu oyun türü tartışmasız MMORPG'dir. Peki hepimizin geçmişinde belki de yıllarımızı harcatan bu oyunlara artık eskisi kadar ilgi neden yok?

Bir PC oyuncusunun muhtelemen en az bir kez deneyimlediği ve asla unutamadığı anılarının olduğu oyun türü tartışmasız MMORPG'dir. Ülkemizde buna en güzel örnekler Knight Online, Silk Road ve Metin 2 verilebilir. Globalde de en iyi örnek tartışmasız WoW, Archeage ve Ultima Online. Peki hepimizin geçmişinde belki de yıllarımızı harcatan bu oyunlara artık eskisi kadar ilgi neden yok?

MMOPRG'yi devasa çok oyunculu çevrimiçi rol yapma oyunu olarak çevirebiliriz. Yani herkesin 1 adet karakterinin olduğu ve açık dünyada birbirleri ile rekabete girdiği oyun türü. Kendi kıyafetiniz, kendi kılıcınız, kendi atınız ve daha binlercesi. Aslında bu oyun türünün bu kadar çok tutmasında ve oynanmasındaki en büyük neden tamamen özgün ve kişisel içeriklerin belirlenmesi. Atınızın isminden tutun, evinizin bahçesine ekeceğiniz sebzelere kadar hepsi size kalmış. Genelde 100 kişiden fazla kapasitesi olan birlikler ki bunlar genelde "Clan ya da Guild" olarak adlandırılır, her oyuncuya ortak hareket edebilme ve paylaşım duygusunu aşılıyor. Ama son zamanlarda bu tür oyunların kullanıcıları neredeyse %90 seviyelerinde düştü. Bunun en büyük sebebi ise zaman sıkıntısı. Sıradan bir MMORPG oyununda günde neredeyse 8 saat online olmak zorunda kalıyorsunuz. Eğer daha az süre ayırırsanız karakteriniz diğer karakterlere oranla çok fazla geride kalıyor ve istediğiniz oyun deneyimini alamıyorsunuz. İkinci sebep ise oyunlardaki içeriklerin pahalı olması. Bazı oyun içi eşyalar gerçek para ile satılmaya başlanınca diğer oyuncular para vermediği için oyunda geriye düştü ve yine oyun deneyimlerinin eksik kalması yüzünden oyunu bıraktılar. Ayrıca artık yeni trendde ki bunlar Battle Royale ve MOBA oyunlar, oyun süreleri ortalama 30-40 dakika. Bu oyun sürelerine alışan oyuncular için artık kesintisiz 8 saat oyun oynamak cazip gelmemeye başladı.

Hala MMORPG oyun şirketleri yeni ve taze server'lar açarak dikkatleri çekmeye çalışıyor fakat 1-2 ay içinde yine oyunu oynayanların sayısı çok fazla düşüyor. MMORPG oyunlarında ise mevcut oyuncunun azalması adeta bir kar topu etkisi yaratarak diğer oyuncularında gitmesine sebep oluyor. Belki taze bir oyun belki yeni özellikler eklense tekrar eski popüleritesine kavuşmayı bekleyen oyun türü MMORPG, yakın gelecekte pek oyun zevki vaad etmiyor. Hala çoğu oyunun binlerce oyuncusu var fakat, oyunlar ile yeni tanışan kesimden artık oyuncu çekemiyorlar ve unutulmaya her geçen gün daha da fazla yaklaşıyorlar. Toplamda +6000 saat bu oyun türüne kendimi adayan bir oyuncu olarak konuşmak gerekirse, artık benim bile umutlarım tükendi diyebilirim. Bakalım Battle Royale trendi bittikten sonra belki bir umut... 

Kaynak: Flank Esports