Metro Exodus: Senin yüzüne n'olmuş?

Metro 2033 serisi Dmitriy Gluhovskiy kitabından uyarlanan bir oyun. Nükleer bir felaketten sonra yer altında yaşamaya başlamış ve birlik düzenin tamamen bittiği bir kanalizasyon evrenini konu alıyor. Exodus ise serinin 3. Oyunu.

Yayınlanma Tarihi: 26.02.2019 16:16
Değiştirme Tarihi: 26.02.2019 16:16
Metro Exodus: Senin yüzüne n'olmuş?

Oyun, 2036 yılında geçiyor ve ana karakterimiz ilk iki oyunda olduğu gibi Artyom. Bu seride eski oyunlardan biraz farklı olarak artık yer yüzüne çıkmış bulunmaktayız. Hatta ana üssümüz Aurora isminde bir tren lokomotifi. Birkaç spartan arkadaşımız ile nükleer savaş sonrasındaki Rusya’ya göz atıyoruz.

Oyunun atmosferinden bahsedecek olursak gerek dış dünyada gerek yer altında bizi inanılmaz detaylar bekliyor. Yeryüzünde bulunan grafik şöleni yeraltına gittiğimizde yerini gergin ve stresli tünellere bırakıyor.

Sol elimizde bulunan sayaçlarda tüm detaylara yer verilmiş. Radyasyon seviyesi belirten bir sayaç ve görevin nerede olduğunu işaret eden bir pusula bulunmakta. En altta bulunan bu sayılar ise hava filtresinin kalan hacmini göstermekte.

Gelelim silahlara, bir düşmanla karşılaştığınızda sizi yarı yolda bırakan ve tutukluk yapan bir silahtan daha can sıkıcı bir durum olamaz sanırım. Kirlenen silahların bakımını zamanında yapmazsanız bu tarz durumlarla karşılaşabilirsiniz. Yerlerde süründükten sonra atölyelere gidip onları teker teker temizlemeniz gerekiyor. Ayrıca topladığınız malzemelerle mevcut silahlarınızı güçlendirebilir ve eklentiler takabilirsiniz.

Bu tarz oyunlarda en çok önemli olan konulardan biri olan yapay zeka. Bu oyunda olabilecek en iyi seviyede diyebiliriz. Etrafta duvarlara çarpan ya da yanında bombalar patladığı halde size dönüp bakmayan NPC (Non Player Character) görmeniz imkansız.

Serinin son oyununu oynamak için can atıyor olsak da artık tünellere inmeyi kaldıracak kalbimizin kalmadığını belirtmek isterim.

 

Kaynak: Flank Esports