Hayalinizdeki FIFA takımını kurmak için yapmanız gerekenler!

Hayalinizdeki FIFA takımını kurmak için yapmanız gerekenler!
Yayınlanma Tarihi: 15.03.2019 21:46 | Değiştirme Tarihi: 15.03.2019 21:46

Hayalinizdeki FIFA takımını kurmak için yapmanız gerekenler

Temelde herkes oyuncu hakkında kabaca bir fikir edinebilmek adına şu altı özelliğe bakar: Hız, Şut Çekme, Pas, Dribbling, Defans ve Fizik. Ancak yalnızca bu özelliklere bakmak sizi yanıltabilir. Başarı detaylarda gizlidir, bunu sakın unutmayın.

Şimdi size yukarıdaki oyuncu niteliklerinden özellikle orta saha, kanat ve hücum oyuncuları için önemli olan metrikler hakkında kısa kısa bilgeler vererek hayalinizdeki takımı kurma yolunda size rehberlik edecek bir kılavuz sunmaya çalışacağım.

Oyuncu nitelikleri, oyuncuların kalitesi hakkında aslında bize en doğru bilgiyi veren parametrelerdir. Hızlanmadan voleye, soğuk kanlılıktan kısa pas isabetine kadar bir oyuncuyla ilgili tüm bilgileri bize sunan bu metrikleri sizler için inceledik.

Takımınız için en doğru oyuncuyu seçmek bu metrikler sayesinde aslında oldukça kolaylaşıyor. Ama önemli olan zaten bu metrikleri doğru okuyabilmekte. Farklı oyuncu pozisyonları için hangi parametrelere daha çok bakmanız gerektiğini bilmezseniz güçlü bir takım kurmanız o kadar zorlaşacaktır.

1) Acceleration
Oyuncunun maximum hızına ulaşması için gereken süreyi ifade eden bir değerdir. Bu değer ne kadar yüksekse oyuncunun maximum hızına ulaşması o kadar kısa sürer. Hızlanma ile hız aslında birbirini besleyen iki metriktir. Kişisel tecrübeme dayanarak söylüyorum bence hızlanma oyunda avantaj sağlamanız için daha değerli. Çünkü patlayıcılığı yüksek olan oyuncular oyunda daha çok fark yaratıyor. Bu özellik özellikle kanat ve forvet oyuncuları için oldukça önemli.

2) Sprint Speed
Sprint speed, oyuncunun hız konusunda tavanını bize söyleyen değerdir. Yani maximum hızına ulaştığında oyuncunun hızı nedir bunu anlamak için sprint speed’e bakmamız yeterli

3) Finishing
Oyuncuların kaleciyle karşı karşıya kaldığı pozisyonlarda ceza sahası içinde gol atabilme yeteneğini gösteren bir değerdir. Bu metriğin sanılanın aksine kafa vuruşlarına ve ceza sahası dışından çekilen şutlara bir etkisi yoktur. Bu parametrenin yüksek olması forvet oyuncuları için olmazsa olmazdır.

4) Long shots
Ceza sahası dışından çekilen şutlarda gol atabilme şansını gösteren bir metriktir. Özellikle orta saha oyuncuları için önemli bir özelliktir.

5) Positioning
Oyun esnasında oyuncunun sahada doğru pozisyon alabilme yeteneğini gösteren metriktir. Bu değeri yüksek olan oyuncular pas kanallarında daha doğru noktalarda konumlanarak takımın pas akışına büyük katkıda bulunurlar.

6) Shot Power
Shot Power, kaleye şut çekerken oyuncunun hem isabeti korurken hem de topa ne kadar sert vurduğunu gösterir. Long shot ve shot power’ı yüksek olan oyuncular uzaktan muhteşem gollere imza atabilecek potansiyel oyunculardır. Özellikle orta saha oyuncularında bu özelliğin olması kitlenen oyunlarda gol atabilmek için oldukça değerlidir.

7) Volleys
Havadan gelen toplara ne kadar teknik ve isabetli vurulabileceğini gösteren değerdir. Oyuncunun Balance’ı da ne kadar yükse voleler o kadar başarılı olur.

8) Crossing
Bu özellik, oyuncunun hem normal koşuda hem de serbest vuruş setlerinde topu ne kadar başarılı kesebildiğini gösterir. Kanat oyuncuları ve bekler için olmazsa olmaz bir özelliktir.

9) Curve
Curve özelliği, pas atarken ve şut çekerken oyuncunun topu ne kadar iyi kavis verebildiğini gösterir. Bu özelliği yüksek olan oyuncular aynı zamanda şık free-kick gollerine imza atabilirler.

10) Vision
Vision, oyuncunun çevre kontrolü ve farkındalığını gösteren bir değerdir. Bu değer ne kadar yüksekse oyuncu o kadar derin paslar atabilir. Bu özellik özellikle 10 numara dediğimiz ofansif orta saha oyuncuları için değerlidir.

11) Agility
Çeviklik, oyuncunun hareket ederken veya dönerken ne kadar çevik olduğunu ölçer. Başka bir deyişle oyuncunun topu ne kadar hızlı ve zarif kontrol edebileceği hakkında bize fikir veren bir metriktir. Çevikliği yüksek olan oyuncular, akrobatik vuruşlar ve şık kurtarışlar yapmada daha başarılıdır. Ayrıca göze hitap eden dribblingler yapabilmeniz için de çevikliği yüksek olan oyuncuları seçmenizi tavsiye ederiz.

12) Balance
Oyundaki en önemli metriklerden biri olduğunu düşünüyorum. Çünkü dengesi yüksek olan oyuncular zorlu fiziksel mücadelelerin ardından da dengelerini koruyabilirler ve bu size büyük avantaj sağlar. Dar alanlarda iyi işler çıkarabilmeniz için dengesi yüksek olan oyuncular oldukça kıymetlidir. Aynı zamanda dengesi yüksek olan oyuncular daha akıcı hareket edebilirler.

13) Ball Control
Top kontrolü oyuncunun kendisine gelen topu alırken topun kendisinden ne kadar uzağa sektiğini gösterir. Top kontrolü yüksek olan oyuncular bize oldukça güven verirler ve oyunu rahatlatırlar çünkü top onlardayken ya da onlara pas atarken bilirsiniz ki başınızı ağrıtacak bir senaryoyla karşılaşmayacaksınız.

14) Composure
Bu özellik aslında oyuncunun soğukkanlılığını gösterir. Bu metriği yüksek olan oyuncular baskı altında çok daha iyi paslar atabilir, şutlar çekebilir ve dribbling yapabilirler. Tüm pozisyondaki oyuncular için aslında oldukça önemli bir değerdir. Genellikle yaşça büyük olgun oyuncularda bu değer daha yüksektir.

15) Dribbling
Dribbling kabiliyeti yüksek olan oyuncular oyunda en çok fark yaratan oyunculardandır. Çünkü allah vergisi diyebileceğimiz bu özellik direkt çalım atmayla ilişkilidir. Adam eksiltme ve kilidi çözmek için bu oyuncular oldukça değerlidir. Dribblingi yüksek olan oyuncular top ayağına geldiğinde bizi en çok heyecanlandıran ve skora katkı konusunda da kilit rol oynayan oyunculardır.

16) Reactions
Reaksiyonlar, bir oyuncunun etrafında gerçekleşen bir duruma ne kadar hızlı tepki verebildiğini ölçer. Reaksiyonu yüksek olan defans oyuncuları daha hızlı müdahalelerde bulunup top çalabilirken, hücüm oyuncuları da daha başarılı dribblingler yapabilirler. Oyunun her anında aslında karşımıza çıkan reaksiyon metriği her oyuncu pozisyonu için oldukça önemlidir.

17) Interceptions
Oyuncuların oyunu ne kadar iyi okuyabildiğini ve buna bağlı olarak ne kadar iyi pas arası yapabildiğini gösterir. Bu özellik özellikle defansif orta saha oyuncuları için oldukça kritiktir.

18) Aggression
Gattuso ve Roy Keane gibi efsanelerde tavan yapan bu metrik aslında oyuncunun ne kadar hırslı olduğunu gösterir. Omuz omuza mücadelelerde, kafa toplarında bu oyuncular fiziksel özellikleri yeterince iyi olmasa bile aradaki farkı kapatabilirler. Ancak gülü seven dikenine katlanır. Bu oyuncular daha çok penaltıya sebebiyet verir ve kırmızı kart görerek takımlarını eksik bırakma ihtimalleri daha yüksektir.

Kaynak: Flank Esports