Gamerların canlı yayın platformu; Twitch’in en çok izlenen yayıncısı kim?

Gamerların canlı yayın platformu; Twitch’in en çok izlenen yayıncısı kim?
Yayınlanma Tarihi: 03.02.2019 21:45 | Değiştirme Tarihi: 12.02.2019 13:25

Canlı yayın platformu olan Twitch.tv., Eylül 2014’de Amazon tarafından 970 milyon dolara satın alındı. O zamandan beri birçok oyuncu performanslarını oyun dünyasıyla paylaşmak için platforma katılarak milyonlarca insana ulaştı ve dudak uçuklatan paralar kazandı.

Peki Twitch yayıncıları nasıl para kazanıyor?

Ücretli abonelik gelirleri, bağışlar, reklam gelirleri, sponsorluklar ve ticari mal satışları yayıncıların gelir modelleri arasında yer alıyor. 

Peki sizce yayıncılar aylık yaklaşık olarak ne kadar para kazanıyor? Aktif olarak en çok kazanan Twitch yayıncılarına baktığımızda aslında hepsinin birer iş adamı olduğunu söyleyebiliriz çünkü bu yayıncıların hepsi oyunlar konusundaki uzmanlıklarını canlı yayında yüzbinler karşısında nasıl sergileyeceğini çok iyi biliyor. 

Twitch'in 2018 istatistiklerine baktığımızda 2018'in en çok izlenen yayıncısı 226 milyon saat ile Ninja olarak karşımıza çıkıyor. Ninja'yı takip eden kanallar ise 99 milyon saat ile Riot Games, 97 milyon saat ile Shroud ve 74 milyon saat ile Overwatch League oldu.

Twitch'ten alınan bu istatistiklere baktığımızda 2017 ve 2018 istatistiklerinde dikkat çeken farklılıklar var. 2017'de en çok izlenen kanal 72 milyon saat ile Summit1g olurken, Summit1g'nin 2018'de ilk 10'a girememesi ve 2018'in birincisi Ninja'nın toplam 226 milyon saat izlenmesi Twitch'in popülerliğinin nasıl arttığını ve kitlesinin nasıl değiştiğini gösteriyor.

İlk 10'a baktığımızda Riot Games, Overwatch League ve ELEAGUE TV olmak üzere 3 espor kanalını görmekteyiz. Ayrıca bu yıl Twitch'te izlediğimiz en popüler oyun ise Fortnite oldu. Epic Games'in popüler Battle Royale oyunu birçok popüler kanalda yerini aldı.

Peki Türkiye’de en çok izlenen yayıncılar kimler?

1. Jahrein

Henüz 23 yaşında olan Ahmet “Jahrein” Sonuç, günlük ortalama 8 saat yayın açarak izleyicileri ile beraber yeri geldiğinde oyunlar oynuyor, yeri geldiğinde yayına katılanlar ile sohbet ediyor, yeri geldiğinde ise güncel olaylarla ilgili görüşlerini dile getiriyor.Twitch’te takipçi sayısı şu an 1 milyondan fazla olan Jahrein, Twitch Türkiye’de en çok izlenen yayıncı olarak 1. sırada yer alıyor. Yayıncılığa başlamadan önce uzun süreli bir Minecraft Youtuber’lığı yapan, yayınlara başladıktan sonra da tüm Twitch aleminin beğenisini kazanan Jahrein, genellikle oynadığı sıra dışı oyunlarla göze çarpıyor. Diğer yayıncıların aksine, LoL, DOTA gibi yaygın olarak oynanan oyunların aksine daha küçük oyunlara yayınlarında yer veriyor. Keyifli sohbeti ve mizah anlayışı ile geniş kitlelere hitap etmeyi başaran Jahrein, yaşamına ve yayınlarına Polonya’da devam ediyor.

2.WtcN

League of Legends’da profesyonel oyunculuk kariyeri bulunan Ferit “wtcN” Karakaya, profesyonel oyunculuğu bırakmış olsa da esporu bırakmayan isimlerden beri. Şu anda tam zamanlı yayıncılık yapan “wtcN”ın Twitch’de 1 milyondan fazla aktif takipçisi bulunmaktadır. Yayınlarında ağırlıklı olarak LoL ve Pubg gibi oyunlara yer veren “wtcN”, hem espor ekosistemin içinden biri olması hem oynadığı her oyunu başarılı ve keyifli bir şekilde oynaması ve aynı zamanda yayınlarında güncel oyunlara yer vermesinden dolayı Twitch’te en çok takipçisi bulunan Türk yayıncılar arasında yer alıyor.

3. Zeon

1996 doğumlu olan Necati AKÇAY oyun hayatına 8-9 yaşlarında başlamış genç ve başarılı bir Twitch yayıncısı olarak karşımıza çıkıyor. CS:GO’da 5 senelik tecrübesi olan “Zeon” aynı zamanda League of Legends da oynamaktadır. Yayınlarına 2013 yılında başlayan “Zeon”un Twitch’te aktif olarak 870 binden fazla takipçisi bulunmaktadır.

4. Unlostv

27 yaşında olan Cantuğ Özsoy, Half-Life oyunundaki şampiyonluğu ile biliniyor. 8 yaşından beri Half-Life oynadığını belirten “Unlost” ülkemizde bu oyunda birçok başarıya imza atmıştır. Half-Life dışında ayrıca CS:GO, Dota 2, Overwatch gibi oyunlara da yayınlarında yer veren Cantuğ Özsoy, bu oyunları da oldukça başarılı bir şekilde oynamaktadır. “Unlost” aynı zamanda Türkiye’de birçok oyun topluluğun kurulmasında da önemli rol oynamıştır. Aktif olarak 900.000’den fazla takipçisi bulunan “Unlost”, ülkemizde 200’ün üzerinden online, 50’nin üzerinde ise yerel turnuva düzenlemiştir.

5. PintiPanda

Tuna AKŞEN kanalının ismini bir röportajında şöyle anlatmaktadır. ”Pandaları hep sevdim, Üniversite dönemimde Machiavelli ile ilgili bir ödevi yaparken, sözlüğe yazar olmak için nicke ihtiyacım vardı. İkisini birleştiprip Maktavelist Panda yaptım. Sonra sözlük ekibi ile Quake oynarken nicki yazması uzun sürdüğü için Funkypanda, pembepanda, hindipanda derken bir baktım pintipanda olmuşum.” demiştir ve kanalındaki takipçi sayısı 600 binden fazladır.

Kaynak: Flank Esports