Gamerların canlı yayın platformu; Twitch nedir?

2006 yılında kurulan Justin.tv’nin kuruluş amacı internet üzerinden kendi TV kanalınızı oluşturmanızdı. 2011 Haziran ayında ise Justin.tv, espor ve oyun odaklı bir platform oluşturdu. Twitch.tv ismiyle kurulan bu platform şu an dünyanın en büyük canlı yayın ağı oldu.

Yayınlanma Tarihi: 26.02.2019 16:20
Değiştirme Tarihi: 26.02.2019 16:20
Gamerların canlı yayın platformu; Twitch nedir?

Amazon‘un da satın almasıyla her geçen gün daha da artan kullanıcısıyla Twitch, yeni neslin takip ettiği canlı yayın platformu olmuş durumda.

Twitch espor maçlarının yayınlandığı ya da yayıncıların oyunlarını paylaştığı, chat sayesinde ise anlık interaktif bir iletişim kurmaya yarayan canlı yayın platformu. Peki bu yayıncılar kim ve nasıl yayıncı olunur? Öncelikle olmazsa olmaz iki önemli parça, iyi düzeyde bir bilgisayar ve internet. Bu iki özelliği sağlayabiliyor ve herhangi bir oyunu oynarken konuşabiliyorsanız sizin de yayıncı olmanız için önünüzde herhangi bir engel yok diyebiliriz.

Twitch yayıncılığını meslek olarak yapmaya başlamış yüzlerce yayıncı var. Kulağa kolay gibi gelse de tecrübe etmeden aslında çok zorlukları olduğunu anlamak imkânsız. Abonelik sistemi ve bağış sistemi sayesinde binlerce dolar hatta milyonlarca dolar kazanan yayıncıları görmek mümkün. Türkiye’de ise yüzbinlerce takipçisi olan ve hatırı sayılır bir fan kitlesi bulunan neredeyse 20’nin üzerinde yayıncı bulunmakta.

15 yaşından tutun 55 yaşına kadar tüm kitleye hitap eden ve oyun merkezli Twitch Tv, gerek internetin gerek oyunların gelişimi sayesinde ileride en büyük yayın platformlardan biri olacağı aşikar.

 

Kaynak: Flank Esports