En çok ödül dağıtan oyun: DOTA

Warcraft oyununun Frozen Throne adlı ek paketinde yer alan Defense of the Ancients haritasını çok beğenen oyuncular, bu haritayı geliştirip yeni modlar eklediğinde, DOTA’nın dünyanın en fazla ödül dağıtan oyun olacağından habersizdi.

Yayınlanma Tarihi: 21.02.2019 17:16
Değiştirme Tarihi: 21.02.2019 17:16
En çok ödül dağıtan oyun: DOTA

DOTA, büyük kitlelere ulaştıktan sonra ünlü oyun şirketi Valve DOTA’nın bütün haklarını satın aldı ve oyunu geliştirmeye başladı.

MOBA oyunu olan Dota’nın sisteminde üç adet koridor bulunuyor ve beşerli iki takım, rakibin üssünü yok etmeye çalışıyor. Çok çeşitli karakter seçenekleri sunan DOTA günümüzde en çok oynanan oyunların başında geliyor. DOTA‘yı zevkli ve farklı kılan özelliklerin başında grafik efektleri ve “deny” adı verilen olay geliyor. Deny kendi minyonlarınızı veya kulelerinizi öldürdükten sonra rakibin altın kazanamamasına sebep olan olaya denir. Böylece koridorda ölmek üzere olan minyonlarınıza son vuruş yaparak rakibin güçlenmesini engelliyorsunuz. DOTA haritasının içinde farklı mağazalar var ve güçlü eşyalar sadece bu gizli mağazalarda satılıyor. Çok güçlenmek için kendinizi tehlikeye atmanız gerekiyor ve takım arkadaşlarınızla büyük uyum içinde olmalısınız.

En çok ödül dağıtan turnuva

Steam üzerinde en fazla aktif oyuncuya sahip olan DOTA düzenlediği espor turnuvalarıyla da çok ünlü. 5 senedir aktif olarak düzenlenen International turnuvası sayesinde en çok ödül veren oyun ünvanını elinde tutuyor. DOTA severler International turnuvası için oyuna eklenen içerikleri para karşılığı satın alıyor ve oluşan bu ödül havuzu turnuvada para ödülü olarak dağıtılıyor. 2018 yılında düzenlenen International turnuvasında $25.000.000 para ödülü oyunculara dağıtıldı.

Ülkemizde de çok fazla oyuncusu olan oyunun, en büyük rakibi malumunuz League of Legends. Ancak espor anlamında maalesef Türk bir DOTA takımımız bulunmuyor henüz.

Kaynak: Flank Esports