Dünyaca ünlü oyun şirketine şok suçlama!

Dünyaca ünlü Rus oyun stüdyosu Battlestate Games, Youtube ve diğer platformlarda kötü yorum yapan videoları kaldırmak için telif attığı konuşuluyor.

Yayınlanma Tarihi: 09.05.2019 15:39
Değiştirme Tarihi: 09.05.2019 15:39
Dünyaca ünlü oyun şirketine şok suçlama!

Son oyunları “Escape From Tarkov” dünya çapında ses getirmişti. Fakat oyun şirketinin yaklaşık 40 adet videoyu sadece kötü yorum yaptıkları için telif atarak kaldırdığı anlaşıldı. Teliflere “Negatif bilgi ve dolandırıcılık” şikayetini kullanıldığı anlaşılan oyun stüdyosunun başı derde girmiş gibi gözüküyor.

Aralık ayında bir BattleState temsilcisi Polygon’a şunları söyledi: “DMCA (telif hakları) neden tasarlandığını herkes biliyor. Bunu suiistimal etmek istemedik fakat hızlıca bir adım atmak adına bunu kullanmak zorunda kaldık” şeklinde konuşmuştu. Ayrıca yapılan açıklamalarda, “ Biz oyuncuyu banlamadık ve ya herhangi bir yasaklama yapmadık. Twitch.tv üzerinden bir kısıtlama getirmedik. Sadece koyduğu videolarda bahsettiği olayların hepsi yalandı ve daha oyun çıkmadan böyle bir itibar kaybı yaşamak istemedik. Aldığımız karar DMCA istismar etmek olarak görülebilir fakat hızlı bir şekilde o videoyu kaldırmak için tek yapmamız gereken buydu. Şu an hukuki bir süreç başlayacak ama yapılması gerekeni yaptık.” şeklinde konuştular.

Tepkilerden sonra şirketin son açıklaması şu şekilde oldu, “Son olayların ardından şirketin ve çalışanların adına açılabilecek bir dava sürecine karşılık bir protokol oluşturduk. Kimse bu protokolü delmemek için açıklama yapmayacak” şeklinde oldu. Kötü yorumları sansürlediği için başı derde giren şirketi bakalım neler bekliyor.  

Kaynak: Flank Esports