Dünya dans gününüz kutlu olsun

Dünya dans gününüz kutlu olsun
Yayınlanma Tarihi: 29.04.2019 18:12 | Değiştirme Tarihi: 29.04.2019 18:12

Dans gününde beklenen şampiyonluk geldi; Just Dance dünya şampiyonu yine Umutcan Tütüncü oldu.

Modern balenin atası olarak kabul gören ünlü balet Jean-Georges Noverre’in doğum günü olması sebebiyle her yıl 29 Nisan gününde “Dünya Dans Günü” kutlanmakta. Tüm duyguların beden hareketleriyle anlatılmasının en etkileyici yolu olan dans, oyunlarda da aslında kendine seneler önce yer bulmuş durumda. Artık neredeyse bütün oyunların içerisinde bulunan dans, artık kendi bir oyun türüne dönüşmüş durumda hatta.

Just Dance serisi bu türün en popüler oyunlarından biri. Global olarak her yıl defalarca turnuvaların düzenlendiği ve global olarak oynanan bu oyun dans severlerin en gözde oyunu. Temsilcimiz Umutcan Tütüncü’nün de son düzenlenen Sao Paulo turnuvasında 3. Dünya şampiyonluğunu kutladığı bilmek göğsümüzü kabartıyor. 2017’den beri “Champion of Just Dance World Cup” ünvanını kimseye kaptırmayan Umutcan, bu sene de kupayı ülkemize getirdi.

Haber ile ilgili metin girin!.

Just Dance, önünüzdeki ekranda siluet şeklinde dans eden figürün aynısını yapma üzerine dayalı bir oyun. Tabi ki anlatıldığı kadar kolay değil. Dünyanın en zor oyununda bile 1 saat dayanmama rağmen, bu oyunda 5. Saniyede pes ettim. İzlediğimiz gösterilerin büyüsüne kapılıp ne kadar zor olduğunu kaçırdığımız fark ettim. Yarışmalar ise ülkelerden gelen katılımcılar arasında iki kişi yan yana dans ederek yapılıyor. Yani aynı dans rakibinizle beraber yapıyorsunuz ve karşınızda bulunan üç kişilik bir jüri sizlere oy veriyor. Eleme usulü gerçekleşen turnuvada 32 yarışmacı bu unvan için yarışıyor.

Görüntü yakalama teknolojisinin artmasıyla artık dans ve hareketli oyunlar sektörde ileri çıkmaya başladı. Yapılan anlık ve keskin hareketlerin algılanması sayesinde küçük bir mimik hareketi bile artık oyuna aktarılabiliyor. Gerek yüz gerek tüm vücut hareketlerinin bu kadar ileri seviyede algılanması belki kısa gelecekte Mouse ve Klavye kullanımımızı ortadan kaldıracak. Oyunların ve insanların adaptasyon sürecinin her geçen gün daha kısaldığı bir dünyada ise muhtemelen bu geçişi algılayamayacağız bile. Son olarak temsilcimiz Umutcan Tütüncü’ye tüm kariyeri boyunca başarılar diliyoruz.

Kaynak: Flank Esports