Dota 2’in en güçlü karakteri, Mars

Dota 2’in en güçlü karakteri, Mars
Yayınlanma Tarihi: 05.04.2019 15:32 | Değiştirme Tarihi: 05.04.2019 15:32

Sevilen Dota 2 oyununun yapımcı şirketi Valve, yaklaşık bir ay önce God of War yani Mars’ı tanıtmıştı. Erişilebilir olduğu ilk günden beri, Mars en çok seçilen ve oynanan karakter olmuş durumda. Peki, Mars nasıl bir karakter, neler yapabiliyor?

Her ne kadar Valve tanıtımını yapmış ve hakkında bilgi vermiş olsa da yeni karakter Mars’ı “güvenli bölgede” görmek oldukça seyrek rastlanabilecek bir durum. Çünkü Mars, %55 kazanma oranıyla, üst koridorda oldukça etkili bir karakterdir. Söz konusu en iyi performans sergilediği bölge olduğunda ise cevaplar orta koridora çıkıyor. God of War adından da anlaşılacağı gibi oldukça güçlü bir karakter olan Mars, yeteneklerini ve özelliklerini hayatta kalıp yüksek hasar vermek için kullanıyor. Bu sebeple, bire iki ya da ikiye üç şeklinde ortaya çıkan mücadelelerde başarılı performanslarıyla öne çıkıyor. Erişilebilir olduğu ilk günden beri çok fazla seçilmesinin en büyük etkeni de budur.

Yeni karakterlerde, zaman geçtikçe karakterin kullandığı itemlerin değişmesi durumu Mars için ortaya çıkmadı. Çünkü Mars’ın itemleri oldukça iyi düşünülmüş ve karakterin hanesine eklenmiş şeylerden oluşuyor. Örneğin; Blink Dagger itemi karaktere oldukça fazla oranda hareket kabiliyeti sağlıyor ve takım mücadelelerinde hem hasar almamaya hem de hasar oranını yükseltmeye yardımcı olabiliyor. Bu sebeple Mars karakteri ile diğer üst koridor karakterlerinin aksine erken oyunda dâhil olmak üzere hasar verme odaklı hamleler yapılıyor. Bu da oyunda öncü karakterlerden biri olmasını sağlıyor.

God of War, diğer karakterler ile kombine olduğunda heyecanlı mücadele anlarına tanık olmak mümkün oluyor. İlk karakter kombinasyonuna Lich’i koyabiliriz. Arena of Blood aktifken bir rakibi öldürmenin en etkili ve basit yolu Sinister Gaze kullanmaktır. Bu şekilde ulti süresi dolana kadar rakip karakter hamlelerini kendi üzerinde kullanır. Lich ile kombine olup bu ultiyi kullanmak öldürücü etkiyi oldukça artırır. Bir başka karakterle birlikte skor almak istediğimizde Skywrath Mage’i düşünebiliriz. Özellikle kitle kontrol mekanizması ile öne çıkan Sky ile birleşme sonucunda çok kısa sürede düşman karakterleri yok etmek mümkün oluyor.  Ekleyebileceğimiz karakterlerden The Dark Willow ise oyunda rakipleri en çok rahatsız eden karakterlerden biridir. Mars ile birleşimi, hem güldüren hem de öldüren bir sahneye tanık olacağımız etkili bir performansı ortaya çıkarır.  

Kaynak: Flank Esports