Cosplay nedir?

Adını COStum PLAY ‘den alan, tam Türkçe karşılığı olmamasına rağmen istemsizce “Kostümlü Oyun” olarak çevirebileceğimiz bir eylem/etkinlik. Çeşitli aksesuar ve kostümler kullanarak çizgi film-film ve bilgisayar oyunu karakterlerini taklit etmek aslında. Bunların dışında daha önce hiç var olmamış bir

Yayınlanma Tarihi: 20.02.2019 13:48
Değiştirme Tarihi: 20.02.2019 13:48
Cosplay nedir?

Cosplay, bir kişinin kendi emekleri ile, bu emekleri dikiş dikmekten tutun 3D yazıcıdan çıktı almaya kadar sayabiliriz, kostümü dikip karaktere bürünmesi aslında. Ben her zaman bir charmender olmak istiyordum fakat kuyruk kısmındaki ateş biraz zor olduğu için hep vazgeçtim. Cadılar bayramında etrafta gördüğümüz milyonlarca Joker ve Harley Quinn aslında birer Cosplay. 

 

Dünya çapında yapılan CON etkinliklerinde 7 farklı kıtadan gelen en iyi Cosplayer’lar kendi hünerlerini gösteriyorlar. İnternet sitelerinde on binlerce dolara satılan kıyafetlerden tutun, yarışmalarda kazanılan para ödülleri derken aslında bu kendi içinde bir sektör. Fakat emin olduğum tek şey tamamıyla tutkuyla yapılan ve en sevdiği karakteri bir kostüm yapıp içine giren insanların mutluluğu.

Türkiye’de her yıl en az 10 adet Cosplay etkinliği yapılmakta. Hatta oyun fuarlarının artmasıyla bu sektöre ilgi de her geçen gün artmakta. Asya yine bu konuda da sektörün 1 numarası.

 

İster Joker olun ister Batman ya da çocukluğunuzun çizgi film kahramanı, temelinin tutkuya ve bitmeyen çocuksu ruha dayandığı bu sektör her geçen gün katlanarak büyümekte. Makyajından tutun, ayakkabı bağcığına kadar her detayın çok önemli olduğu Cosplay’de, gelişen 3D teknolojisi bakalım bize ilerde daha neler gösterecek göreceğiz. 

Kaynak: Flank Esports