Contenders olmasaydı, Overwatch’un yıldızı parlar mıydı?

Contenders olmasaydı, Overwatch’un yıldızı parlar mıydı?
Yayınlanma Tarihi: 11.03.2019 18:32 | Değiştirme Tarihi: 11.03.2019 18:32

Basketbol ve beyzbol gibi sporlarda büyük ligler kadar yıldızı parlamayan küçük ligler önemli bir yere sahiptir.

Akademi ligleri ile büyük liglerin oyuncuları arasında bir geçiş oluştururlar, oyuncuların gelişmesi için gerekli olan rekabetleri düzenlerler. 2005 yılında kurulan NBA G Ligi görevini yerine getiren en iyi minör liglerden biridir. Birçok oyuncu, koçlar,  hakemler ve Santa Cruz Warriors gibi takımlar NBA listelerine girdi ve olumlu anlamda etkiledi. Çünkü başarılı ve gelişen lig kendisini destekleyen ve daha fazla başarıya teşvik eden bir topluluğa sahipti.

Overwatch Contenders, NBA G Ligi ile aynı hedefler doğrultusunda kurulmuştu. Overwatch’un farklı bir tarzı olan Contenders oyuncuların kendilerini ilerletmek için nitelikli rekabetlerde yer almasını gerektiren bir sisteme sahipti. Ancak şöyle bir problem vardı ki Contenders, Blizzard tarafından yönetilmenin sorunlarını yaşamaktaydı. Oyunculara, eleştirmenlere ve takım koçlarına göre Blizzard, Contenders için net bir vizyon yerine karmaşık bir ekosistem oluşturarak akademi takımlarıyla niteliği netleşmemiş takımlara yer verdi. Oyuncuların şahsi turnuvalarının önemi büyüktü ancak bu turnuvaların önemi sadece cümlelerde kaldı çünkü yürütme konusunda başarılı olunamadı. Blizzard ise bu konuda sessiz kalmayı tercih etti.

Hem Renan “alemao” Moretto hem de Cameron “Fusions” Bosworth Boston Uprising’le  Finly “Kyb” Adisi ise Guangzhou Charge anlaşma imzalamış ve Overwatch liginin ikinci sezonunda yer almıştı. Bu üç isim birçok örnekten sadece üç tanesiydi. Ancak Overwatch ligine yükselmeleri için gereken rekabetleri asla tam anlamıyla düzenlenmeyen Contenders oyuncuları için yeni bir kötü haber vardı. Blizzard sistemi daha da karıştırarak Contenders oyuncularının lige yükselme planını yavaşlatmıştı.

Eleştirmenler Blizzard’ın Contenders için rekabet düzenlemeleri konusunda bir adım atması ve yetenekli oyuncuların hak ettiği yere gelmesi için desteklemesi gerektiğini savunuyor. Eğer Blizzard tarafından bu destek sunulmazsa bu konuda diğer organizasyonlara izin verilmesi gerektiğini de ekliyorlar. Kısacası “ya üzerine düşeni yap ya da başkalarına engel olma” ideasına sahip olan eleştirmenler bu konuda fikirlerini sunmaktan ve oyuncuları savunmaktan çekinmiyorlar. Şunu da ekliyorlar: Contenders olmasaydı Overwatch şu an bu kadar yıldızı parlamış bir durumda olmayabilirdi.

Kaynak: Flank Esports