90'ların topçusu, 2000'lerin popçusu, 2010'ların esporcusu!

90'larda popçu olma, 2000'lere geldiğimizde de topçu olma hevesiyle yetişmişti tüm nesil. Herkes yaşı gereği şarkı söylerdi ya da top koştururken hayranı olduğu futbolcunun ismini. Artık nesil değişti ve yeni gözde meslekler arasına esporcu olma hayali girdi.

Yayınlanma Tarihi: 21.02.2019 17:07
Değiştirme Tarihi: 21.02.2019 17:08
90'ların topçusu, 2000'lerin popçusu, 2010'ların esporcusu!

Bizim oğlan da esporcu olmak istiyor!

Önce gençlerde başladı bu esporcu olma hayali ve artık ailelere de yansıdı. Oyun ve espor sektöründe çalıştığımı söylediğim tüm ebeveynler "bizim çocukta sürekli oyun oynuyor, esporcu olmak istiyorum diyor nasıl yapabiliriz" şeklinde sorular sormaya başladı.

 

13-18 yaş arası gençlerin tartışmasız en popüler kariyeri seçimi oyun/espor sektöründe çalışmak. Artık bir futbolcunun formasını kramponunu giyip futbol oynamak yerine, esporcuların ya da yayıncıların ekipmanlarını almak moda oldu.

 

Bir lisede 300 erkek üzerinde yapılan bir ankete göre haftada bir kez futbol oynama oranı %38 iken, haftada bir kez oyun oynama oranı %87 seviyesindeydi. Durum böyle olunca bu yönelime hak vermek çok normal. Rol model olarak gördüğü kişinin zevklerine, kıyafetlerine, ekipmanlarına yönelip, gelecek planlarını buna göre belirlemeye başlamak gayet normal. Aileler ise esporun ve esporcuların bu kadar tanınmasından sonra desteklemeye başladı.

 

Peki nasıl esporcu olunur? Aslında futbol üzerinden örnek vermek en doğrusu. Öncelikle yetenek olmazsa olmazı diyebiliriz. Fakat çok çalışmanın ve karşınıza çıkan fırsatların etkisi de çok büyük. Futboldan ayrılan tek kısmı ise dünyanın neresinde olursanız olun eğer iyi bir oyuncuysanız gelişen internet sayesinde kendinizi gösterme fırsatınız daha rahat oluyor. Yeteneğinize ve çalışmanıza disiplini ekleyebilirseniz esporcu olmamak için karşınızda hiçbir engel kalmayacak.

 

Unutulmamalıdır ki herkes futbol oynar ama bir takımın kadrosu 18 kişilik olmak zorundadır. Bu kural espor içinde geçerli. Hayallerinizin peşinden koşun ve kendinizi geliştirmeyi asla bırakmayın.

Kaynak: Flank Esports