Yükselen burç nedir? İşte yükselen burcun önemi

Yayınlanma Tarihi: 17.10.2019 10:27
Değiştirme Tarihi: 17.10.2019 15:12

Astrolojide en çok kafa karıştıran konulardan biri yükselen burçtur. Aylık ve yıllık yorumlarımızı yaparken öncelikle yükselen burcu okumanızı söylüyoruz. Peki bunun sebebi nedir? 

Öncelikle yükselen burcun astrolojide neyi ifade ettiğini bilmemiz gerekiyor. Güneş burcumuz bizim genel anlamda yaşamsal isteklerimizi, kimliğimizi ifade ederken, yükselen burcumuz ise dış dünyaya bakış açımız ve dış dünya tarafından nasıl algılandığımız ile ilgilidir. Yükselen burç aynı zamanda fiziksel görünümümüz üzerinde de son derece etkilidir.

Jung’a göre hepimiz sosyal yaşamımıza uyum sağlayabilmek adına bir maskeye ihtiyaç duyarız. Persona olarak nitelendirilen bu maske bizim dış dünyaya kendimizi yansıtma şeklimizdir. İlk defa tanıştığımız kişiler bizi yükselen burcumuza göre algılarlar. Yükselen burç ilk intibadır. Örneğin yükseleni yay burcu olan bir kişi daha neşeli, iyimser, heyecanlı biri olarak algılanırken, yükseleni oğlak burcu olan bir kişi daha mesafeli, soğuk biri olarak algılanabilir. Yakın bir ilişki içinde olduğumuz kişiler ise güneş ve ay burcumuzun özelliklerini de algılamaya başlarlar. 

Yükselen burcumuz doğum haritamızın oluşmasında çok önemli bir etkiye sahiptir. İlk nefesimizi aldığımız anda doğu ufkunda yükselen takımyıldızı bizim yükselen burcumuzdur. Doğum haritamız ise yükselen burcumuza göre şekillenir. Aynı gün, aynı yerde doğan insanların farklı kaderleri yaşamalarının sebebi doğum haritalarındaki gezegen yerleşimleridir. İkiz bebeklerin bile doğum dakikaları aynı olmayacağı için doğum haritaları birbirinden farklıdır. 

Ülkemizde birçok kişi doğum saatinin netliği konusunda emin değildir. İyi bir astrolojik analiz yapılması için doğum saatinin net olması çok önemlidir. Belli saat aralıklarında özel tekniklerle doğum saati netleştirilebilir. 

Dolunay, yeniay ve aylık ya da haftalık olarak yapılan burç yorumları yükselen burç esas alınarak yapılır. Örneğin yeniayın sizi hangi konularda etkileyeceğini ancak yükselen burcunuzu bilirseniz öğrenebilirsiniz. Yorumları dinlerken hayatınızla bir paralellik göremiyorsanız, güneş burcunuz ile yükselen burcunuz aynı değildir. Unutmayın güneş burcunuz, ay burcunuz, venüs burcunuz vs birçok kişiyle aynı olabilir. Ama yükselen derecenizle oluşan doğum haritanız yalnızca size özel dinamiklere sahiptir ve kaderinize dair yol haritanızı göstermektedir. Karma Astrolog Kübra DENİZCİ