13. Burç: Var mı, yok mu?

Nasa’nın yapmış olduğu açıklamanın ardından burçların kaydığı ve 13. Burç oluştuğuna dair haberler gündeme düştü. İddiaya göre dünyanın yörüngesel salınımı değişti ve bununla birlikte gökyüzündeki takımyıldızlarının da pozisyonları değişti.

Yayınlanma Tarihi: 27.08.2019 15:47
Değiştirme Tarihi: 27.08.2019 15:47
13. Burç: Var mı, yok mu?

Fakat takım yıldızlarının değişimi, astrolojik olarak burçların değişmesine sebep olamaz. Çünkü batı ve klasik astrolojide Tropikal/Mevsimsel Zodyak kullanılır. Yılancı takımyıldızı Zodyak’ın bir parçası olsa da yeni bir burç değildir.

Tropikal Zodyak ekliptiğin sembolik olarak 12 burca bölünmesi ile oluşur. Mevsim geçişleri burç arketiplerinin oluşumunda etkilidir. Tropikal Zodyak’ta ekinokslar temel alınır. Her zaman bir burcun anlamı bir önceki burçta başlar. Arada her zaman bir bağ vardır.  Örneğin 21 Mart’ta baharın başlangıcı ile birlikte doğa canlanır. Koç  burcu öncü niteliktedir ve başlangıçları ifade eder. Tıpkı doğada olduğu gibi Koç burcu arketipi de başlangıç enerjisine sahiptir. Boğa burcu ise tabiatta tohum ekme zamanına işaret eder ve bereket ile ilgilidir. Mevsimsel Zodyak birbirini takip eden bu döngüyü inceler. 

Tropikal Zodyak sabittir ve eksen değişikliğinden etkilenmez. Burçlar isimlerini takımyıldızlarından alırlar. Fakat burçların tarihleri ve döngülerinin başlangıçları takımyıldızlarına göre belirlenmez. O nedenle herkes doğduğu gün hangi burç ise bu hala aynı şekilde devam etmektedir. 

Karma Astrolog Kübra DENİZCİ