Zonguldak'ta Yine Göçük!

Zonguldak'tan, 8 işçinin öldüğü Kozlu faciasının ardından bir göçük haberi daha geldi. Özel bir şirkete bağlı madende meydana gelen göçük nedeniyle 1 işçi öldü, 1 işçi yaralandı.

Yayınlanma Tarihi: 10.01.2013 23:56
Değiştirme Tarihi: 11.01.2013 02:35
Zonguldak'ta Yine Göçük!

Zonguldak merkeze bağlı Gelik Beldesi'nde özel bir şirkete ait maden ocağında meydana gelen metan gazı patlamasında 1 işçi öldü, 5 işçi yaralandı.

Patlama, akşam saatlerinde Dağbaca mevkiindeki özel şirkete ait maden ocağında meydana geldi. Kömür üretimi sırasında açığa çıkan metan gazının patlaması sonucu maden işçileri 34 yaşındaki Sedat Hamarat, 36 yaşındaki Naim Kuyumcu ve 44 yaşındaki Ömer Caymaz yaralandı. Dışarıdaki maden işçileri patlama sesi üzerine ocağa girerek yaralı arkadaşlarını kurtarmak istedi. Bu sırada kurtarma çalışmalarına katılan madenciler Mustafa Bektaş, Murat Karaman ve Mustafa Gideroğlu da gazdan zehirlendi.

Ocaktan çıkarılan 6 madenciden 2 çocuk babası Sedat Hamarat'ın öldüğü belirlendi. Yaralı 5 maden işçisi ise özel araçlar ile Zonguldak Atatürk Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Yaralılardan vücudunun çeşitli bölgelerinde yanıklar oluşan ve durumu ağır olan Naim Kuyumcu, Hacettepe Tıp Fakültesi Hastanesi'ne sevk edildi. Hastanede tedavi altına alınan diğer 4 madenciden Ömer Caymaz'ın da durumunun ağır olduğu belirtildi. 3 madencinin ise sağlık durumlarının iyi olduğu bildirildi.

Ölen maden işçisi Sedat Hamarat'ın cenazesi ambulansla aynı hastanenin morguna kaldırıldı. Sedat Hamarat'ın babası Kemal Hamarat, oğlunun ölüm haberi üzerine yakınlarıyla hastaneye geldi. Koluna giren yakınlarının yardımıyla acil servise girerek polislerden bilgi alan Kemal Hamarat, "Oğlumun başını yediler. Allah'ım benim de canımı al bu gece. Yalvarıyorum yarabbim" diyerek ağladı. Sedat Hamarat'ın, 15 yaşından itibaren maden ocaklarında çalıştığı belirtildi.