Zengine Vergi Onaylandı!

ABD Senatosu "mali uçurum" konusunda orta yolu bularak anlaşmaya vardı. Zenginlerden alınan vergilerin oranını artıracak anlaşma, otomatik harcama...

Yayınlanma Tarihi: 02.01.2013 08:31
Değiştirme Tarihi: 02.01.2013 08:27
Zengine Vergi Onaylandı!

ABD Senatosu "mali uçurum" konusunda orta yolu bularak anlaşmaya vardı. Zenginlerden alınan vergilerin oranını artıracak anlaşma, otomatik harcama kısıntılarını 2 ay öteliyor. Uygulamanın dalga dalga dünyaya yayılması bekleniyor

Birçok ülkeninin yanı sıra Türkiye'nin de gündeminde olan zengine ek vergi konusunda Amerikan Senatosu önemli bir adım attı. Senato, 8'e karşı 89 evet oyuyla "mali uçurum"u önleyen tasarıyı onayladı.

Temsilciler Meclisi'nin "zengine daha fazla vergi" anlamına gelen tasarıyı önümüzdeki 1-2 gün içinde ele alması bekleniyor. Varılan anlaşma, hanehalkının büyük bölümü için dün süresi dolan vergi indirimlerini kalıcı hale getirirken, genişletilmiş işsizlik yardımlarını da devam ettiriyor. Otomatik harcama kısıntıları ise iki ay ötelendi. Tasarı uyarınca, yıllık gelirleri 400 bin dolar ve aşağı olan bireyler ile yıllık geliri 450 bin dolar ve aşağı olan ailelerin önceki başkan George W. Bush dönemi vergi indirimlerinin devam etmesi öngörülüyor.

ORTA YOL BULUNDU
Demokrat ve Cumhuriyetçiler'in karşılıklı taviz vermesi sonucu varılan anlaşmaya göre vergi oranlarının bir kısmı artırılırken, kamu harcamalarının ise azaltılması bekleniyor. Başkan Barack Obama, yaptığı ilk açıklamada vergi kesintileri ve kamu harcamalarının azaltılmasında orta gelirli aileleri baz alarak hareket edeceklerini söylemişti. Obama, özellikle 250 bin dolar üzerinde gelire sahip olan Amerikalılar'ın daha fazla vergi vermesini talep etmişti. Bu maddeye karşı çıkan Cumhuriyetçiler ise 1 milyon dolardan fazla gelire sahip olanların daha fazla vergi ödemesini istiyorlardı.

YÜZDE 40 OLDU
Yılık gelirleri 400 bin dolar ve üstü olan bireyler ile yıllık geliri 450 bin dolar ve yukarı olan ailelerin önceki dönem vergi indirimleri devam edecek. Bu gelirin altında kazanç sağlayanların vergi oranları ise yüzde 35'ten yüzde 39.6'a yükseltildi. Emlak vergisinde ise 5 ve 10 milyon dolar değerinde mülk sahibi olanların vergi ödeme oranları 2012'ye göre yüzde 5 arttırılarak yüzde 40'a çıkarıldı. Sermaye kâr payı 400 bin dolar olan bireyler ve 450 bin dolar olan aileler için vergi oranı yüzde 35'ten yüzde 40' a yükseldi. Ayrıca işsizlik yardım fonu bir yıllığına uzatıldı.

HOLLANDE PES ETMİYOR
Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, zengine vergi konusunda pes etmiyor. Hollande, yılda 1 milyon eurodan fazla kazanan kişilerin yüzde 75 gelir vergisi ödemelerini, öngören yasanın, mevcut haliyle anayasaya aykırı görülmesine rağmen, yeniden gündeme getirileceğini bildirdi. Yeni yıl dolayısıyla halka seslenen Hollande, zor dönemlerde, varlıklıların vergiler yoluyla daha büyük katkıda bulunmaları gerektiğini söyledi.

ARTIŞ KALICI OLACAK
Obama, anlaşmanın, orta sınıfa yatırım yaparak ve zenginlerden biraz daha fazla ödemelerini isteyerek, ekonomiyi büyüteceğini ve bütçe açığını dengeli biçimde azaltacağını kaydetti. Obama, şunları söyledi: "Geçen yıl, harcamalarda 1 trilyon dolardan fazla kesinti yapmak için Demokratlar ve Cumhuriyetçiler ile birlikte çalıştım. Bu geceki anlaşma, milyonerler ve milyarderlerden, 20 yıldır ilk kez kendi üzerlerine düşen adil payı ödemeye başlamalarını isteyerek daha da fazlasını yapıyor. Bu artış hemen ve kalıcı olacak. Bütçe açığımızı azaltmak için yapılması gereken daha fazla iş var ve bunu yapmaya niyetliyim."

Etiketler: ABD - obama - zengine vergi