Yunanistan'da Siyasi Deprem

Ethnos gazetesi, seçimlere ilişkin "Değişiklikler getiren siyasi deprem" manşetiyle çıktı. Seçimlerde muazzam değişiklikler kaydedildiğini belirten gazete, "Siyasi sahne kökten değişti. Yeni güç dengeleri ise kalıcı hükümet hedefini birçok belirsiz boyutu

Yayınlanma Tarihi: 07.05.2012 18:38
Değiştirme Tarihi: 07.05.2012 18:42
Yunanistan'da Siyasi Deprem

Ethnos gazetesi, seçimlere ilişkin "Değişiklikler getiren siyasi deprem" manşetiyle çıktı. Seçimlerde muazzam değişiklikler kaydedildiğini belirten gazete, "Siyasi sahne kökten değişti. Yeni güç dengeleri ise kalıcı hükümet hedefini birçok belirsiz boyutu olan bir denkleme dönüştürdü" değerlendirmesinde bulundu.

Gazete, birinci parti durumundaki Yeni Demokrasi Partisi'nin 2009'a kıyasla yaklaşık 14 puan kaybederek, oyların yüzde 18,8'ini elde etmesinin, bu parti açısından Yunan tarihinde bir ilk olduğunu kaydetti.

Tarihinin en düşük oranına gerileyen Pan-Helenik Sosyalist Hareket'in (PASOK) durumunu da değerlendiren gazete, bu partinin bir önceki seçime göre yaklaşık 30 puan kaybettiğine işaret ederek, PASOK'un 1974'teki yüzde 13,58'lik oranın dahi gerisine düştüğünü belirtti.

Ethnos gazetesi, Radikal Sol Koalisyon'un (SYRIZA) başarısının ise seçimlerin büyük bir sürprizi olduğunun altını çizerek, SYRIZA'nın iki büyük partinin arasına girmesinin, oy oranını iki kat artırmasının ve şehirlerin büyük bölgelerinde oy çokluğunu elde ederek ikinci olmasının önemli bir başarı olduğu ifade edildi.  

Batı Trakya'da SYRIZA Başarısı

SYRIZA'ya yakınlığıyla bilinen Avgi gazetesinde ise bu partinin Batı Trakya'daki yükselişine vurgu yapıldı. Gazetede, İskeçe'de SYRIZA'dan bir milletvekilinin seçilmesinin hemen hemen kesin olduğu ve böyle bir gelişmenin partinin tarihinde ilk olacağı vurgulandı.  

Yıllarca Yeni Demokrasi Partisi'nin kalesi olan şehirde büyük olasılıkla Hüseyin Zeybek'in seçileceğini belirten gazete, SYRIZA'nın İskeçe'de ikinci parti olacağı öngörüsünde bulundu.  

Bu gelişmede en önemli rolün azınlık toplumunun oyu olduğunu kaydeden gazete, Rodop ilinde ise Demokratik İttifak'ın meclise girmeyi başaramaması nedeniyle Mustafa Mustafa'nın SYRIZA milletvekili seçilmesinden 16 yıl sonra ilk kez burada da SYRIZA’nın bir milletvekili çıkaracağını kaydetti.