'Yastık Altı'ndan 10 Milyar Çıktı

BDDK Başkanı Öztekin, Türk bankacılık sisteminin yapısının oldukça sağlam olduğunu belirterek, özkaynakların yaklaşık yüzde 90'ının ana sermayeden oluştuğunu söyledi.

Yayınlanma Tarihi: 10.01.2013 14:07
Değiştirme Tarihi: 10.01.2013 14:06
'Yastık Altı'ndan 10 Milyar Çıktı

BDDK Başkanı Mukim Öztekin, AA Finans Masası'nın konuğu oldu.

Öztekin, Türk bankacılık sisteminin yapısının oldukça sağlam olduğunu belirterek, özkaynakların yaklaşık yüzde 90'ının ana sermayeden oluştuğunu söyledi.

Öztekin, ''Bankalarımızın sermayeye ilişkin hiç bir sorunu yok'' dedi.

50 milyonun üzerinde kredi kartı olduğunu belirten Öztekin, "Herkesin sorunu aynı değil. Sorunlar taksitli kredi kartlarında. Kredi kartları en fazla takibe dönüşüm oranına sahip kredi türü, yüzde 5'ler civarında. Kredi kartlarında 3.5 milyar lira civarında takibe dünüşüm söz konusu" diye konuştu.

VATANDAŞ İSTEMEDEN KART GÖNDERİLEMEZ
Öztekin, ''Vatandaşlarımız şunu bilmeli ki bankaların talep edilmeden kredi kartı vermesi mümkün değil. Bir banka sizin talebiniz olmadan kredi kartı gönderirse bunun cezası çok ağır'' dedi.

MEVDUATTA VADE UZATILMASINDA ÇALIŞMA SÜRÜYOR
Öztekin, mevduat vadelerinin uzatılmasına ilişkin çalışmaların sürdüğünü, sektörle ve piyasalarla görüşmeler yaptıklarını ve önümüzdeki dönemde yeni enstrümanların ortaya çıkabileceğini söyledi.

FAİZLER DAHA DA DÜŞER
Öztekin, konut kredilerinin faiz oranlarına ilişkin olarak, ''Türkiye'de faizlerin 2013'te daha da düşeceği beklentisi var, bizde de var o beklenti'' dedi.

ALTIN MEVDUATI 10 MİLYARA ULAŞTI
Altın mevduatlarının 10 milyar liraya, toplam mevduatların yüzde 2.2'sine ulaştığını belirten Öztekin, "Amacımız ülkemizin bu konudaki zenginliğinin ekonomiye kazandırılması" diye konuştu.

SEKTÖRÜN KÂRI BU YIL YÜZDE 10-15 ARTAR
BDDK Başkanı, bankacılık sektöründe bu yıl yüzde 10-15 kâr artışı olmasını beklediklerini söyledi.