Ulu Önder Atatürk'ü Saygıyla Anıyoruz

Ulu Önder Atatürk'ü Saygıyla Anıyoruz
Yayınlanma Tarihi: 10.11.2012 00:19 | Değiştirme Tarihi: 11.11.2012 03:30

Bugün 10 Kasım... Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün aramızdan ayrılışının 74. yıldönümü. Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusunu özlemle ve minnetle anıyoruz.

Atatürk ölümünün 74. yıldönümünde anılıyor.Ankara'daki ilk tören Anıtkabir'de düzenlendi. Devletin zirvesi, saat 09.05'te Anıtkabir'e çelenk koyarak, Atatürk'ün manevi huzurunda saygı duruşunda bulundu.Başkent'teki yoğun yağışa rağmen Anıtkabir hınca hınç dolmuş durumda. Anıtkabir çevresinde yoğun güvenlik önlemleri alındı.Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Yardımcıları Bülent Arınç, Bekir Bozdağ, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu'nca düzenlenen Atatürk'ü anma törenine katılacak.Başbakan Tayyip Erdoğan, yurtdışı gezisi nedeniyle Anıtkabir’deki törenlere katılamadı. Meclis Genel Kurul'unda ise gruplar adına konuşmalar yapılacak.ANITKABİR'DE RESMİ TÖREN DÜZENLENDİTürkiye Cumhuriyeti'nin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, Anıtkabir'de düzenlenen törenle anıldı. Törene Cumhurbaşkanı Gül ve devlet erkanı katıldı.Atatürk, ebediyete intikalinin 74. yılında Anıtkabir'de düzenlenen devlet töreni ile anıldı. Anıtkabir'deki törende Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve devlet erkanı, açılan şemsiyelerin altında aslanlı yoldan yürüyerek mozoleye çelenk koydu. Saat 09.05'te saygı duruşu yapıldı.Anıtkabir'deki tören devlet erkanının Aslanlı Yol'da yürümesiyle başladı. Yağmur yağışı dolayısıyla devlet erkanı açılan şemsiyelerin altında yürüdü. Cumhurbaşkanı Gül'ün başkanlığındaki kortejde TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, Yargıtay Başkanı Ali Alkan, Danıştay Başkanı Hüseyin Karakullukçu, Bakanlar Kurulu üyeleri, kuvvet komutanları, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, YÖK Başkanı Gökhan Çetinsaya, Ankara Valisi Alaaddin Yüksel, Ankara Emniyet Müdürü Kadir Ay, siyasi parti temsilcileri, bürokratlar ve diğer devlet erkanı hazır bulundu.Cumhurbaşkanı Gül ve devlet erkanının katıldığı törende, saat 09:05'te iki dakikalık saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı okundu ve Türk bayrakları yarıya indirildi. Askeri ve sivil erkan ile öğrenciler, devlet töreninin ardından Atatürk'ün mozolesinin önünden saygı geçişi yaptı. Resmi törenin ardından ellerinde Türk bayrakları ve Atatürk posteriyle Anıtkabir'e gelen çok sayıda vatandaş da Atatürk'ün mozolesine çiçek bıraktı.

Haber ile ilgili metin girin!.TAKSİM'DE SAYGI DURUŞUİstanbul Taksim Cumhuriyet Anıtı'ndaki törene İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, 1. Ordu Komutanı Orgeneral Yalçın Ataman, Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın, Büyükşehir Belediye Başkanvekili Göksel Gümüşdağ, İstanbul Baro Başkanı Ümit Kocasakal, CHP İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, askeri erkan, gaziler, sivil toplum kuruluşları, öğrenciler katıldı.Saygı duruşu sırasında Taksim Meydanı'ndan geçmekte olan otomobiller, otobüsler de durdu. Araçlardan inenlerle çevredeki vatandaşlar da saygı duruşunda bulundu.Tören nedeniyle alanda yoğun güvenlik önlemleri alınırken, çevredeki yüksek binaların üzerinde keskin nişancılar görev yaptı.BOĞAZİÇİ KÖPRÜSÜ'NDE TRAFİK DURDUAtatürk'ün hayata gözlerini yumduğu saat 9'u 5 geçe sirenlerin çaldığı sırada Boğaziçi Köprüsü'nde de yaşam durdu. Sürücüler araçlarından çıkarak, saygı duruşunda bulundu. Sirenlerin susmasıyla birlikte sürücüler araçlarına binerek yollarına devam etti. Haber ile ilgili metin girin!.VATANDAŞLAR DOLMABAHÇE SARAYI'NA AKIN ETTİDolmabahçe Sarayı'na gelen vatandaşlar Atatürk'ün hayata gözlerini kapattığı odaya kırmızı karanfil bırakarak, ona minnet ve saygılarını sundu.  Haber ile ilgili metin girin!.     Haber ile ilgili metin girin!.