Türkiye'nin En Uzun Tünelinde Son Durum

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Rize'de yapımı süren Ovit tünelini inceledi.

Yayınlanma Tarihi: 25.08.2013 00:27
Değiştirme Tarihi: 25.08.2013 00:24
Türkiye'nin En Uzun Tünelinde Son Durum

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Rize'de yapımı süren Ovit tünelini inceledi.

Türkiye'nin en uzun tünelinde çalışmalar hızla sürüyor. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım Rize'deki Ovit tünelinde incelemelerde bulundu. Yıldırım, tünel açma sırasında kullanılan jumbo delici adı verilen iş makinesini kullandı.

13 Mayıs'ta kazma vuruldu, harıl harıl çalışılıyor. Hedef, Karadeniz'i Doğu’ya ve Güneydoğu’ya yaklaştıracak olan Ovit tünelinin 2015 sonuna tamamlanması.

Ovit Tüneli, 13 kilometrelik 2 tünelden oluşuyor. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım çalışmaları yerinde görmek için Rize'deydi.

Yıldırım, "130 yıllık bir rüya, bir projedir. 2 potamyayı yani Güneysu ile Mezopotamya'yı bağlayan sevgi yolu hayata geçecek. Karadeniz Diyarbakır'a bağlanacak. Her halükarda 2016 yılında Ovit'te geçit vermeyi hedefliyoruz. Amacımız insanımızın yolunu açmak, milletimizi daha huzurlu bir ülkede yaşatmak" dedi.

İŞÇİLERLE HATIRA FOTOĞRAFI ÇEKTİ

Çalışmalara da eşlik eden Binali Yıldırım, ilk kez Ovit Tüneli'nde kullanılan jumbo delici aracı kullandı. Yıldırım, işçilerin fotoğraf çekilme taleplerini de geri çevirmedi.