Türk Yapımı Otoyla Kazandı

Türk Yapımı Otoyla Kazandı
Yayınlanma Tarihi: 08.04.2012 10:26 | Değiştirme Tarihi: 12.04.2012 08:06

Türkmenistan’ın lideri Gurbanguli Berdimuhammedov, ülkesinin ilk otomobil yarışını Türkiye yapımı bir araçla kazandı. Berdimuhammedov, yarışa son anda girdi ama birinci olmayı başardı.

Türkmenistan’ın otoriter lideri Gurbanguli Berdimuhammedov, ülkesinin ilk otomobil yarışını Türkiye yapımı bir araçla kazandı. Berdimuhammedov, yarışa son anda girdi ama birinci olmayı başardı.

Aşkabat’taki etkinliğe Bugatti marka lüks bir araçla gelen Berdimuhammedov, organizatörlere, “Ben de yarışabilir miyim” diye sordu. AP haber ajansının “Türkmenistan’da kimsenin reddedemeyeceği bir talep” diye nitelediği bu sorunun ardından Berdimuhammedov, ünlü Türk rallici Volkan Işık’ın tasarladığı Volkicar’a bindi.

Berdimuhammedov zamana karşı yapılan yarışta birinci oldu. Araç, Türkmenistan Spor Müzesi’ne bağışlanacak. AP, dünkü yarışın Türkmen lideri “yetenekli bir eylem adamı olarak göstermek için kurgulanmış göründüğünü” yazdı. “Türkmenbaşı” Saparmurat Niyazov’un ölümünün ardından onun oluşturduğu “kişilik kültünün” izlerini silen Berdimuhammedov, son dönemde otoriterleşmekle eleştiriliyor. 

12 Şubat’taki seçimleri yüzde 97 oy oranıyla kazandığı açıklanan Türkmen lider, ilk yurtdışı seyahatini 29 Şubat’ta Türkiye’ye yapmıştı