TSK'dan Balyoz Kararlarıyla İlgili Açıklama

Genelkurmay: Delillerin asıllarının Genelkurmay'da olduğu iddiaları asılsız..

Yayınlanma Tarihi: 08.01.2013 14:54
Değiştirme Tarihi: 08.01.2013 14:53
TSK'dan Balyoz Kararlarıyla İlgili Açıklama

Balyoz Davası gerekçeli kararının açıklanmasının ardından, dava kapsamındaki delillerin asıllarının TSK'da olduğu yönündeki açıklamalar sonrası Genelkurmay internet sitesinden üç maddelik açıklama yaptı.

1. Bazı basın yayın organlarında, "Balyoz Davası olarak bilinen davanın tüm delillerinin asıllarının Genelkurmay Başkanlığında bulunduğu ve sanıkların, sahte olduğunu iddia ettikleri belgelerin orijinallerinin Genelkurmay Başkanlığınca Mahkemeye gönderildiği" yönünde haberler yer almaktadır.

2. Davanın soruşturma aşamasında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığının talebi üzerine, Genelkurmay Başkanlığının 22 Şubat 2010 tarihli yazısı ile, 1'nci Ordu Komutanlığında yapılan Plan Seminerinin "Balyoz Güvenlik Harekat Planı" adlı bir bölümünün veya ekinin mevcut olmadığı; ayrıca, "Oraj" ve "Suga" isimli eylem planlarının ise bulunmadığı bildirilmiştir.

3. Mahkemenin gerekçeli kararında ise; "Gölcük Donanma Komutanlığı ve Eskişehir'de sanık Hakan Büyük'te ele geçirilen dijitallerde bulunan taranmış belgelerin asıllarının ilgili birliklerde mevcut olduğu, Genelkurmay Başkanlığınca Mahkememize bildirilmiştir." ibaresine yer verilmiştir. Bu ibareden yola çıkılarak, dava konusu tüm delillerin asıllarının bulunduğu ve Genelkurmay Başkanlığınca Mahkemeye gönderildiği şeklinde basında yer alan iddialar asılsızdır.

Etiketler: TSK - balyoz - delil