Tıp Tarihine Geçti!

Ispartalı 6 yaşındaki Nagi, tıp tarihine geçti.

Yayınlanma Tarihi: 04.09.2013 11:59
Değiştirme Tarihi: 04.09.2013 11:57
Tıp Tarihine Geçti!

Isparta’da yaşayan Figen (33) ve Zeynel (34) Uğurla çiftinin 6 yaşındaki çocukları Nagi, 4 yıl önce idrar yapmakta güçlük ve idrarında kan görülmesi şikâyetleriyle hastaneye kaldırıldı.

Yapılan tetkiklerin ardından küçük çocuğa, böbrek hastalığı teşhisi kondu. Böbrek yetmezliğinin nedenini araştıran doktorlar, Nagi’den aldıkları kan ve doku örneklerini Hacettepe Üniversitesi Hastanesi’ne gönderdi. Burada yapılan araştırma sonucunda, Nagi’de çocuklarda son dönem böbrek yetmezliğine neden olan “PTPRO” adlı bir gen bulundu.

DÜNYADAKİ İKİ HASTADAN BİRİ

Genin, böbrekte çok önem taşıyan ‘podosit’in sağlıklı fonksiyon görmesini engelleyerek böbrek yetmezliğine neden olduğu belirtildi. Genin ayrıca birinci derece akraba evliliği bulunan ailelerde tanımlandığı ifade edildi. Genin bulunduğu dünyadaki iki hastadan biri olarak literatüre geçen Nagi Uğurla’ya hemen ilaç tedavisine başlandı. Ancak küçük çocuğun böbrekleri, 1.5 ay önce tamamen iflas etti.

NAGİ’YE 51 YAŞINDA BÖBREK

Diyalize girmeye başlayan küçük Nagi’nin iyileşebilmesi için böbrek nakli olması gerekiyordu. Anne ve baba oğullarına böbreklerini vermek için Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’ne başvurdu. Fakat anne ile babanın kan grupları uymadığı için nakil gerçekleştirilemedi. Bunun üzerine 51 yaşındaki babaanne Şerife Uğurla, 6 yaşındaki torununa böbreğini vermek istediğini söyledi. Tıbbi açıdan bir engel olmadığının belirlenmesiyle babaanneden alınan böbrek Nagi’ye nakledildi. (HABERTÜRK)

Etiketler: ısoarta - naci - böbrek - nakil - haber - saglık