Tarihine Işık Tutan Mezar

Moğolistan’ın Bayan Nuur ilçesinde bir Türk hükümdarına ait mezar bulundu.

Yayınlanma Tarihi: 25.08.2013 00:34
Değiştirme Tarihi: 25.08.2013 00:32
Tarihine Işık Tutan Mezar

Moğolistan’ın Bayan Nuur ilçesinde bir Türk hükümdarına ait mezar bulundu.

Moğolistan’da 1500 yıllık mezar bir mezar ortaya çıkarıldı. Başkent Ulanbator’a yaklaşık 300 kilometre uzaklıktaki Bayan Nuur bölgesindeki mezar, Türk tarihine ışık tutuyor.

2 yıl önce Kazak ve Moğol arkeologlar tarafından gün yüzüne çıkarılan 1500 yıllık mezarın uzunluğu 42 metre. Mezar, Göktürk döneminde hükümdarların öldükten sonra yaşamlarının devam ettiğine inandıkları için yapılmış.

Türk tarihine ışık tutan mezarın girişinde kemerler, ahşaptan yapılmış kapılar süslemeler ve mezar duvarlarına işlenmiş resimler var. Mezarda pişmiş topraktan yapılmış heykelcikler, altından yapılmış taçlar, bardaklar ve yabancı sikkeleri de bulunuyor. Heykelciklerin boyları ise 25 ile 32 santimetre arasında değişiyor. Bütün bunlar, Göktürk dönemindeki insan tiplerini ve yaşamını yansıtıyor.

Mezarı ortaya çıkaran ekipten bir arkeolog, “Bu mezarlığın içindeki süsleme ve beraberindeki eşyalarına bakarak o zamanlar yaşayan kralların mezarlarına benzediğini söyleyebiliyoruz. Mezar hemen hemen hiç bozulmamış” dedi.

Mezardan çıkarılan eşyalar Karakurum bölgesindeki bir müzede sergileniyor. Bölgede Göktürk dönemine ait taşlara işlenmiş süslemeler dikkat çekiyor. Yetkililer tarafından taşların kenarları demir avlularla çevrilmiş. Bozkırın ortasındaki Göktürk hükümdar mezarı ve bölgede bulunan taşlar ziyaretçilerini bekliyor.