Suriye, İran ve Hizbullah'ın İşgalinde

Bu açıklamayı yapan Suriyeli muhalif komutan, ağır silah talebinde bulundu.

Yayınlanma Tarihi: 09.06.2013 02:18
Değiştirme Tarihi: 09.06.2013 02:17
Suriye, İran ve Hizbullah'ın İşgalinde

Bu açıklamayı yapan Suriyeli muhalif komutan, ağır silah talebinde bulundu.

Özgür Suriye Ordusu Komutanı Tümgeneral Selim İdris, Suriye'nin Hizbullah ve İran güçlerinin işgali altında olduğunu ifade ederek, Suriye'nin dostlarından silah desteği istedi. İdris, "Biz sizden ne gıda nede ilaç yardımı istemiyoruz. Bize sadece tanksavar ve uçaksavar gibi ağır silahlar verin." dedi.

Suriye'de Hizbullah ve Esed'e bağlı ordunun 3 hafta süren çatışmaların ardında stratejik Kuseyr kasabasını ele geçirmesinin ardından ülke içindeki ilerleyişi sürüyor.

Muhalifler ise yeterli silah elde edemediklerini belirlterek, silah talebinde bulundu.

El Arabiya televizyonuna bağlanan muhalif komutan Tümgeneral İdris, Suriye'de Esed ordusunun esas unsurunu Hizbullah'ın oluşturduğunu ifade ederek, ülkede Hizbullah ve Irak'tan gelen mezhepsi grupların yanı sıra İranlı askeri uzmanlar ile mücadele ettiklerini söyledi.

"SURİYE ASKERİ YOK. HEPSİ YABANCI"

Selim İdris, "Suriye'de Esed'in yanında savaşan Suriyeli asker yok. Hepsi yabancı" ifadesini kullandı.

Suriye'de savaşan Hizbullah milislerinin son derece eğitimli ve her türlü silahla donatılmış olduklarını ifade eden Tümgeneral İdris, Suriye dostları ülkelerden silah desteği istedi. İdris, "Biz sizden ne gıda ne de ilaç yardımı istemiyoruz. Bize sadece tansavar ve uçaksavar gibi ağır silahlar verin." çağırısında bulundu.

Suriye'de muhaliflerin yanında savaşan yabancıların çok az olduğunu ifade eden İdris, "Bizim askerlere ihtiyacımız yok. Bize sadece silah desteği verilsin yeter" dedi.