Sinema Katliamcısı İçin Savcı Talepte Bulundu!

Savcılık makamı, "sinema katliamcısı" için idam talebinde bulundu.

Yayınlanma Tarihi: 02.04.2013 07:12
Değiştirme Tarihi: 02.04.2013 07:10
Sinema Katliamcısı İçin Savcı Talepte Bulundu!

Savcılık makamı, "sinema katliamcısı" için idam talebinde bulundu.

Geçen Temmuz ayında Amerika Birleşik Devletleri'nin Colorado eyaletinde bir sinemaya kanlı baskın düzenleyen James Holmes zanlı, 12 kişinin ölümüne sebep olmuştu.

Davanın pazartesi günkü duruşmasında idam talebini açıklayan savcı, kararın saldırıda ölenlerin aileleri ve yakınları ile görüşüldükten sonra alındığını belirtti.

Bu süreçte 800 kişi ile görüşen savcılık makamı, Holmes’ın avukatlarının ömür boyu hapis cezası verilmesi yönündeki taleplerinin ise kabul edilmediğini kaydetti.

25 yaşındaki katil Holmes için sonraki duruşma 2014 yılının Şubat ayında yapılacak.

Kanlı sinema baskının gerçekleştiği Colorado eyaletinde Mart ayında silahlı terörünün önlenmesine yönelik önemli adımlar atılmıştı.

Buna göre silahlara mermi sınırlaması getirilmiş ve silah satın almak isteyenler için kapsamlı geçmiş araştırması zorunlu olmuştu.

Amerikan Başkanı Barack Obama’da olayın yaşandığı eylatteki Denver bölgesini
Çarşamba günü ziyaret edecek.

Siyasilere seslenecek olan Obama, yüksek mermi kapasiteli silahlara yasak getirilmesi ve silah satın almak isteyenler için geçmiş araştırmasının zorunlu olması çağrısında bulunacak.

Amerikan Başkanı geçtiğimiz hafta silah mağduru anneleri bir araya getirdiği toplantıda, “Connecticut Eyaleti’ndeki ilkokul baskınında ölen çocuklarımızı unutursak yazıklar olsun bize” demişti.

Amerikan Senatosu’nun silah tasarısını 8 Nisan’da yeniden gündeme alması bekleniyor.