Sevgililere Müjde Gül Fiyatları Düşecek

İthalatta Hollanda'yı devre dışı bırakan çiçekçiler, Sevgililer Günü'nde rekor satış bekliyor....

Yayınlanma Tarihi: 15.01.2013 07:06
Değiştirme Tarihi: 15.01.2013 07:06
Sevgililere Müjde Gül Fiyatları Düşecek

İthalatta Hollanda'yı devre dışı bırakan çiçekçiler, Sevgililer Günü'nde rekor satış bekliyor. Ekvador'la yapılan ticaret anlaşması sayesinde bu yıl gül fiyatı 7-10 TL'ye düşecek

Sevgililer Günü'nün olmazsa olmazı kırmızı güller bu yıl el yakmayacak. 2012'de Sevgililer Günü'nde 300 bin dal gül satan, toplamda ise 2 milyon adedi yakalayan sektör, bu yıl fiyatların düşmesiyle satışlarını yüzde 100 artırmayı hedefliyor. Kesme çiçek fiyatlarındaki bu düşüşün ardında Uluslararası Çiçekçiler Örgütü'nün Türkiye oluşumu yatıyor. Interflora Çiçekçiler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Recep Gedik, bu yıl hükümetle işbirliğine giderek kesme çiçekte söz sahibi olan Hollanda'yı devre dışı bıraktıklarını belirtti. Önceki yıllarda Ekvador'dan gelen gülleri Hollanda'daki toptancılardan aldıklarını, bu yıl ise direkt ithalat gerçekleştirdiklerini anlatan Gedik, "Artık Hollanda üzerinden 8 gün gecikmeli ve daha pahalı kesme çiçek alınmayacak. Aynı anlaşma Kostarika'yla da yapıldı. Bu yüzden sevgililer bu yıl daha taze ve adedi 7-10 TL arasında gül alabilecek" diye konuştu.

YABANCILAR ÜRETİMİ ARTIRDI
Türkiye'nin kesme çiçek ihtiyacının yüzde 40'ını yurtdışından aldığını söyleyen Gedik, özellikle Harran, Yozgat ve Antalya'da üretimin arttığını belirtti. Son 3-4 yıldır İsrail, Hollanda ve Azerbaycan'dan yatırımcıların bu bölgelerde arazi sahipleriyle anlaşma yaptıklarını anlatan Gedik, şunları söyledi: "Son 5 yılda üretim yüzde 75 arttı. Yabancılar bu işi daha profesyonel yapıyor. Arazilerinden bire üç daha verimli çiçek alan köylüler de onlarla anlaşmayı tercih ediyor."

ANTALYA'DA TOPRAKSIZ GÜL ÜRETİMİ ARTIYOR
Recep Gedik, 2012'de Türkiye'nin süs bitkileri ihracatının 47 milyon dolar olduğunu söyleyerek özellikle karanfilde ön plana çıkan Türk çiçekçilerin teşvikler nedeniyle lilyum gibi ürünlere yöneldiğini vurguladı. Antalya'da topraksız gül üreten 40'a yakın firma olduğunu söyleyen Gedik, kesme çiçek üretimi sanayileştiği için artık tüketicilerin daha ucuza çiçek satın alabileceklerini vurguluyor. 

Sabah