Şampiyonada İlk Rakip; Finlandiya

Slovenya'nın ev sahipliği yapacağı Avrupa Basketbol Şampiyonası bugün başlıyor.

Yayınlanma Tarihi: 04.09.2013 00:43
Değiştirme Tarihi: 04.09.2013 00:41
Şampiyonada İlk Rakip; Finlandiya

Slovenya'nın ev sahipliği yapacağı Avrupa Basketbol Şampiyonası bugün başlıyor.

Ay-Yıldızlılar (D) Grubu'nda Finlandiya, Yunanistan, Rusya, İtalya ve İsveç'le mücadele edecek.

12 Dev Adam ilk maçına Koper kentindeki 5 bin kapasiteli Bonifika Arena'da çıkacak. Saat 15:30'da başlayacak maçta rakip Finlandiya... Mücadele NTV Spor ve NTVSpor.net'ten canlı yayınlanacak.

Milliler'de antrenmanda sakatlanarak kadrodan çıkarılan Ömer Onan'ın yerine 12 kişilik kadroya Birkan Batuk dahil edildi. Tecrübeli oyuncu Ömer, turnuvada  forma giyemeyecek olmasına rağmen destek için takım arkadaşlarıyla aynı havayı solumaya devam edecek.

Finlandiya ile Avrupa Şampiyonası tarihinde 6 kez mücadele gelen Türkiye, rakibi karşısında sahadan 5 kez galibiyetle ayrıldı. Finlandiya ile son maçını 1995 yılında oynayan Ay-Yıldızlılar, 18 yıl sonra Avrupa'nın en üst düzey turnuvasında rakibiyle bir kez daha karşı karşıya gelecek.

Slovenya'daki şampiyonaya 6 özel maçla hazırlanan Finlandiya, 2 galibiyet - 4 yenilgi elde etti. Britanya ve Çek Cumhuriyeti'ni mağlup eden Finliler, Fransa, Litvanya, Rusya ve Letonya'ya mağlup oldu.

2011'deki kadrosunun neredeyse tamamını koruyan Finlandiya, etkili dış atış oyuncularına rağmen çember altında sorun yaşıyor.

Petteri Koponen ve Sasu Salin gibi önemli oyuncuları kadrosunda bulunduran 29.1 yaş ortalamasına sahip Finlandiya, son şampiyonayı 8 galibiyet 12 mağlubiyetle 9. sırada tamamlamıştı.