Rusya'dan Çok Kritik Hamle!

Rusya'dan 'savaşa girmeyeceğiz' açıklamasının ardından bunun tam tersi yönde çok kritik bir hamle geldi.

Yayınlanma Tarihi: 29.08.2013 12:00
Değiştirme Tarihi: 29.08.2013 11:58
Rusya'dan Çok Kritik Hamle!
Rusya'dan 'savaşa girmeyeceğiz' açıklamasının ardından bunun tam tersi yönde çok kritik bir hamle geldi. Rus Interfax haber ajansının haberine göre Rusya, Akdeniz'e denizaltı avcısı destroyer ve savaş gemileri gönderiyor. Karadeniz filosundan Akdeniz'e kaydırılacağı belirtilen savaş gemileri için Rus ordusundan ismi gizli tutulan yüksek rütbeli bir yetkili 'deniz kuvvetlerimizi gelişen olaylar karşısında takviye etmek zorundayız' ifadelerini kullandı.    GATİLOV'DAN SERT UYARI   RUSYA Dışişleri Bakanlığı bazı ülkelerin Suriye’ye askeri harekat gerçekleştireceklerini ilan etmesinin uluslararası hukuk normlarına meydan okuma anlamına geldiğini açıkladı.   Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Gennadiy Gatilov, BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon ile bir araya geldi ve Suriye’nin son durumu ile ilgili bilgi alışverişinde bulundu.   Gatilov, bazı devletlerin Suriye’ye bir askeri harekat için planlarını ilan etmesinin BM ve diğer uluslararası hukuk kurallarına açık bir meydan okuma anlamına geldiğini vurguladı. Gatilov, şöyle dedi:   "Şu anda siyasi ve diplomatik araçların maksimum şekilde kullanılması gerekiyor. Suriye’de olası kimyasal silah kullanımını araştıran BM uzmanlarının çalışmalarını tamamlamaları ve BM Güvenlik Konseyi tarafından yapılan çalışmanın rapor edilmesi sağlanmalıdır."

NATO ülkesinden ABD'ye şok!   Avusturya Başbakanı Werner Faymann, Suriye'ye yapılacak olası bir müdahale konusunda "NATO, AGİT veya BM kararları olmadan düzenlenecek bir askeri operasyonun uygun olmayacağını düşünüyoruz ve bunu desteklemiyoruz" dedi.   HAVA SAHASINI ABD UÇAKLARINA AÇMAYIZ   Avusturya Dışişleri Bakanı Michael Spindellegger ise Almanya'daki Ramstein Amerikan üssünden kalkması olası F16 savaş uçaklarına hava sahasını açmayacaklarını açıkladı. Spindellegger "Uluslararası bir karar alınmadan hava sahamızı uçuşlara açmamız mümkün değildir" dedi.   Avusturya Yeşiller Partisi ise Suriye'ye olası bir ABD ve İngiltere askeri müdahalesinin kanun dışı olacağını açıkladı.

OBAMA'YA EN ÖNEMLİ SORUYU NYT SORDU

ABD'nin en etkili gazetesi New York Times'ın bugünkü başyazısında Washington'ın önümüzdeki günlerde düzenlemeyi planladığı Suriye operasyonu sert bir dille eleştirildi.   "Suriye'de daha fazla cevaba ihtiyaç var" başlıklı yazıda, "Şişirilmiş tehditlere ve hızlanan askeri hazırlıklara karşın Başkan Obama henüz Suriye'ye yönelik askeri operasyon konusunda ikna edici bir hukuki ve stratejik savunma ortaya koyabilmiş değil. Geçtiğimiz hafta yüzlerce sivili öldüren kimyasal silah saldırısına karşı bir çeşit uluslararası yanıt verilmesi gerekse de Obama henüz bu yanıtın kimyasal silahların gelecekteki kullanımını nasıl caydırabileceğini açıklamadı" yorumu yapıldı.   Gazete operasyonla ilgili en önemli sorunun da altını çizdi: "Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın saldırıyı gerçekleştirdiğinin kanıtı nerede?"   Yazıda ABD'li, İngiliz, Fransız ve Türk yetkililerin saldırı konusunda Esad'ı suçlamak yönünde tereddüt etmediği ve Suriye rejiminin kimyasal silahlarını kontrol edemediği düşünüldüğünde bu durumun olası olduğu da ifade edildi.
Ancak iddiayı destekleyen bir kanıt olmadığının altı çizilerek, "Eğer Obama yönetiminin elinde böyle bir kanıt varsa hemen kamuoyuyla paylaşılmalı. Amerika'nın Irak'taki büyük başarısızlığı düşünüldüğünde kanıtlarla ilgili standartların şu an çok yüksek. Aynı zamanda Suriye'de kurbanlardan örnekler alan ve görgü tanıklarıyla görüşen Birleşmiş Milletler denetçilerinin ulaştığı sonuçları da duymak istiyoruz. Dün de Suriye hükümeti geçtiğimiz hafta yaşanan ve daha önce açıklanmayan üç kimyasal saldırıyla ilgili isyancıları suçlayarak ortalığı biraz daha bulandırdı. Bu iddialar da soruşturulmalı" denildi.   Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne dün İngiltere'nin sunduğu tasarıya da değinilen yazıda, "Karar çıksa da çıkmasa da Başkan Obama askeri operasyona hazır görünüyor. Ancak Güvenlik Konseyi'ni arkasına alamayacağı gibi saldırının hukuki temelini kurmayı Arap Birliği ve NATO gibi meşruiyet sağlayabilecek kurumların desteğini de alamadı" ifadeleri kullanıldı.   Uluslararası destek olmadan ABD, iki eski sömürge gücü Fransa ile İngiltere ve Türkiye'nin düzenleyeceği bir operasyonun Esad'a propaganda avantajı vereceği de belirtilen yazı, "Askeri ya da başka türlü, her türlü eylemin Esad rejimiyle muhalefet arasında bir siyasi anlaşma kurmak için planlanması gerekiyor. Eğer askeri operasyonun daha geniş bir stratejik amacı varsa ve operasyon kapsamlı bir diplomatik planın parçasıysa, Obama'nın bunu açıklaması gerekiyor" çağrısıyla sona erdi.