Rize Atatürk Evinde 9 Yıllık Hata!

Atatürk'ün Rize'yi ziyareti sırasında kaldığı konakta bir fotoğrafın altına, İzmir suikasti nedeniyle idam edilen Ziya Hurşit'in adının yazıldığı ortaya çıktı

Yayınlanma Tarihi: 20.09.2013 08:37
Değiştirme Tarihi: 20.09.2013 08:41
Rize Atatürk Evinde 9 Yıllık Hata!

Atatürk'ün Rize'yi ziyareti sırasında kaldığı konakta bir fotoğrafın altına, İzmir suikasti nedeniyle idam edilen Ziya Hurşit'in adının yazıldığı ortaya çıktı

Atatürk'ün Rize'ye gelişinin 89'uncu yıl dönümü kutlamaları nedeniyle 2 gün önce düzenlenen etkinlikler kapsamında Müftü Mahallesi'nde Kültür ve Turizm Müdürlüğü'ne ait Atatürk evi ziyaret edildi.

MHP Rize İl Başkanı Cem Kazmaz, Atatürk evinde oluşturulan milletvekili köşesinde üzerinde Atatürk'e suikast girişiminde bulunduğu için idam edilen Ziya Hurşit'in adının yazılı olduğu fotoğrafı görüntüleyerek, sosyal medyada paylaştı.

Gelen tepkiler üzerine Atatürk evindeki fotoğraf yerinden indirildi.

YANLIŞ İSİM YAZILMIŞ

Rize Valisi Nurullah Çakır'ın talimatı üzerine Kültür ve Turizm Müdürlüğü ilgili inceleme başlattı. Yapılan incelemede duvarda asılı olan fotoğrafın gerçekte bir dönem Lazistan milletvekilliği de yapmış ancak Atatürk'e suikast girişiminden dolayı idam edilen Ziya Hurşit'e ait olmadığı, Osmanlı'nın son dönemlerinde Lazistan milletvekilliği yapan Dr. Abidin Bey olduğu belirlendi.

9 YILDIR KİMSE FARK ETMEDİ

2004 yılından bu yana duvarda asılı fotoğrafın altına yanlışlıkla Ziya Hurşit isminin yazıldığı tespit edildi. 9 yıllık hatanın fark edilmesi üzerine fotoğraf yeniden düzenlenerek Atatürk evine asılacak.

"KEŞKE FOTOĞRAFI TANIYARAK ASSALARDI"

MHP Rize İl Başkanı Cem Kazmaz, fotoğrafın suçluluk psikolojisi ile asılı olduğu yerden indirildiğini belirterek, "Hatayı gördüler. Keşke biz görmeden kaldırsalardı. Keşke insanların kim olduğunu düşünerek, bilerek resmini assalardı." dedi. (DHA)

Etiketler: atatürk - Ev - izmir - skandal - hata - haber - ziya hurşit