Plastik Bedenler Sergisi Ankara'da

Plastik Bedenler Sergisi Ankara'da
Yayınlanma Tarihi: 06.09.2012 18:31 | Değiştirme Tarihi: 06.09.2012 18:39

Öldükten sonra bedenlerini bağışlayanların kadavra ve organlarının yer aldığı Orjinal Vücut Dünyası Sergisi başkentliyle buluşacak.

Kentpark Alışveriş Merkezi'ndeki serginin Türkiye temsilcisi Thepartners şirketi kurucusu Fırat Kasapoğlu, düzenlenen basın toplantısında, daha önce İstanbul'da açılan serginin büyük ilgi gördüğünü, aynı ilgiyi Ankara'da da görmeyi ümit ettiklerini söyledi.Serginin yaratıcısı anatomist Gunther von Hagens'in eşi ve kreatif tasarımcısı Angelina Whalley şunları kaydetti: ''Yapılan bir ankete göre ziyaretçilerin büyük çoğunluğunun daha sağlıklı bir yaşam sürdürme kararı alarak davranış biçimlerini değiştirdiği görüldü. Ziyaretçilerin yüzde 9'u daha az sigara içtiklerini veya bıraktıklarını, yüzde 33'ü daha sağlıklı beslendiklerini, yüzde 25'i ise daha fazla spor yaptıklarını dile getirdi.''

Haber ile ilgili metin girin!.Serginin, insanlara, vücutlarının son derece kırılgan ve savunmasız, aynı zamanda da dayanıklı ve bağışlayıcı olduğunu gösterdiğini anlatan Whalley, Ankara'daki serginin ''Yaşam Döngüsü'' teması üzerine kurulduğunu, ceninin ana rahmine düşmesinden yaşlılığa kadar tüm yaşam sürecinin göz önüne serildiğini belirtti.4 ay süreyle açık kalması planlanan sergi, 21 liraya gezebilecek.Gunther von Hagens'ın bulduğu plastinasyon tekniğiyle yapıları bozulmadan korunmuş cansız hayvanlar sergileniyor. Haber ile ilgili metin girin!.Gunther von Hagens, insanlar üzerinde de aynı yöntemi uygulayarak bir sergi açmış, ülkemizde de sergilenmişti. Bağışlanan cansız bedenleri yine plastinasyon tekniğiyle kaplayan Gunther von Hagens, insan vücudunun daha yakından tanınması için eşsiz bir imkan sunmuştu.Plastinasyon tekniğiyle, su ve yağ moleküllerinden arındırılan bedenlerin, uygun polimerlerle kaplanarak bozulmaması sağlanıyor. Haber ile ilgili metin girin!.